Strona główna Uroda Stopy Bolące stopy – jak sobie radzić?
Stopy

Bolące stopy – jak sobie radzić?

Bolące stopy

Po powrocie z pracy lub zakupów odczuwasz bolesność stóp? Bolące stopy mogą być efektem długotrwałego stania, chodzenia, noszenia nieodpowiedniego obuwia lub świadczyć o złej kondycji zdrowotnej. Co pomaga na bolące stopy? Sprawdź domowe sposoby na bolesność stóp oraz poznaj przyczyny tego problemu.

Bolące stopy – przyczyny

  • Przeciążenie stóp

Stojący tryb pracy, wiele godzin intensywnego chodzenia (szczególnie po twardych powierzchniach, jak beton i chodniki) prowadzi do zmęczenia mięśni stopy i stawów całego śródstopia. To powoduje ból stóp i ich przemęczenie. Dodatkowym obciążeniem dla stóp są także ciężkie torby z zakupami i plecaki. 

  • Nieodpowiednie obuwie

Noszenie butów o niewłaściwym rozmiarze, zbyt wąskich, za małych lub na wysokim obcasie może powodować bolesne otarcia, odciski i deformacje stóp. Co więcej, chodzenie w butach na wysokim obcasie sprawia, że przednie części stóp dźwigają ciężar całego ciała. Już po kilku godzinach chodzenia w takich butach można odczuwać silny ból, czasem pojawia się także obrzęk śródstopia.

  • Płaskostopie

Niewłaściwe ukształtowanie łuku stopy, określane jako płaskostopie, prowadzi do nierównomiernego rozkładania się ciężaru ciała. Z tego powodu na podeszwy stóp wywierany jest zbyt silny nacisk, a to prowadzi do bólu stopy od spodu, szczególnie podczas długotrwałego stania lub chodzenia.

  • Zapalenie powięzi podeszwowej

Stan zapalny powięzi podeszwy, czyli tkanki łączącej piętę z palcami stopy, często powoduje ból w okolicy pięty, który nasila się o poranku lub po dłuższym odpoczynku. 

  • Choroby przewlekłe

Wiele schorzeń może objawiać się bólami czy obrzękiem stóp. Bolesność i drętwienie stóp to częste dolegliwości u osób chorych na cukrzycę, z kolei reumatyzm i dna moczanowa powodują ból stawów śródstopia, któremu często towarzyszą opuchlizny oraz stan zapalny.

  • Urazy stóp

Skręcenia i złamania, a także naciągnięcia mięśni czy zerwanie ścięgien doznane w przeszłości mogą prowadzić do bólu stóp. Nawet drobne, lecz nieodpowiednio leczone urazy, np. stłuczenia, powodują znaczny dyskomfort podczas codziennego życia.

Każdy dodatkowy kilogram masy ciała zwiększa nacisk na stopy, co prowadzi do przeciążenia mięśni, stawów i kości śródstopia. Osoby z nadwagą lub otyłością odczuwają często bolące stopy, zwłaszcza podczas chodzenia lub stania w miejscu przez dłuższy czas.

Jeżeli często odczuwasz silny ból stóp, który utrzymuje się tygodniami lub miesiącami, skonsultuj się z internistą, ortopedą lub reumatologiem. Warto odwiedzić również gabinet podologiczny – być może na Twoich stopach rozwinęły się odciski, które są przyczyną bólu lub przydadzą Ci się wkładki ortopedyczne zmniejszające nieprzyjemne odczucia.

 

Bolące stopy
Bolące stopy – przyczyny i sposoby na redukcję bólu

Domowe sposoby na bolące stopy

Co zrobić na bolące stopy? Poznaj kilka domowych zabiegów i ćwiczeń, które zmniejszą odczuwany przez Ciebie dyskomfort i ukoją Twoje zmęczone stopy.

  • Kąpiele solankowe

Mocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli (np. himalajskiej) przez około 15-20 minut. Sól działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęk i relaksuje mięśnie. To świetny sposób na to, by złagodzić ból oraz zmęczenie stóp po pracy lub po wielogodzinnej, pieszej wycieczce. Do kąpieli możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego, dzięki czemu odprężysz także swój umysł.

  • Masaż stóp

Delikatny masaż przy użyciu lekkiego olejku, np. ze słodkich migdałów, w połączeniu z odrobiną olejków eterycznych, takich jak lawenda czy mięta, szybko przyniesie ulgę obolałym stopom. Uciskaj palcami dłoni każde miejsce na stopie, wykonuj na zmianę okrężne i podłużne ruchy, a już po chwili poczujesz odprężenie i mniejsze napięcie mięśni stóp.

  • Zimne okłady

Co na bolące stopy po pracy? Dobrze sprawdzą się zimne okłady – pomogą one zmniejszyć obrzęki, stan zapalny i ogólny dyskomfort, szczególnie podczas upalnej pogody. Możesz użyć woreczka z lodem owiniętego w ręcznik lub specjalnych żelowych kompresów dostępnych w aptekach. Nakładaj okłady na bolesne miejsca na kilkanaście minut.

  • Ćwiczenia rozciągające

Z powodu stresu, niedopasowanego obuwia lub fizycznej pracy możesz odczuwać nadmierne napięcie mięśni stóp. Zmniejszysz nieprzyjemne dolegliwości oraz bolesność stóp z pomocą ćwiczeń rozciągających. Na zmianę zginaj i prostuj palce stóp, wspinaj się na palce, rozciągaj także mięśnie łydek. Z pomocą piłeczki tenisowej wykonasz także masaż spodu stopy, rozluźnisz napięte mięśnie i dodatkowo poprawisz krążenie krwi.

Jakie buty na bolące stopy?

Każdego dnia pracujesz w pozycji stojącej, chodzącej albo po prostu lubisz długie spacery po okolicy? Możesz w łatwy sposób uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości – wystarczy wybrać obuwie z naturalnych materiałów, w odpowiednim rozmiarze i z porządną podeszwą, która zamortyzuje wstrząsy i będzie dobrym podparciem dla Twoich stóp.

Warto wybierać buty z szerokim noskiem, by zapewnić palcom stóp dużo przestrzeni. Dzięki temu unikniesz otarć, pęcherzy i bolesnych odcisków. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku butów na wysokim obcasie, okażą się wkładki żelowe na przednią część stopy. Pozwolą one zmniejszyć nacisk wywierany na śródstopie.

Do pracy fizycznej wybieraj buty o wzmocnionym nosku, by zabezpieczyć stopy przed ewentualnymi urazami. Podeszwy w takim obuwiu powinny mieć odpowiednią grubość i być elastyczne – dzięki temu będą zapewniać wygodę podczas wielogodzinnego chodzenia po magazynie lub stania przy linii produkcyjnej.

Osoby z płaskostopiem lub haluksami mogą zdecydować się na obuwie ortopedyczne. Ten typ butów jest tak zaprojektowany, aby wspierać łuk stopy i poprawiać sposób chodzenia. Innym rozwiązaniem są wkładki ortopedyczne dopasowane do wady stóp, np. z pelotą w kształcie serca czy litery T. Produkty te wspierają właściwe ustawienie stopy i redukują nacisk na określone jej części.

Podsumowanie

Bolące stopy mogą być wynikiem przeciążenia, przewlekłych chorób lub wad stóp. Co pomaga na bolące stopy? Regularnie stosuj kąpiele solankowe, masaże oraz chłodne okłady, które szybko przyniosą ulgę zmęczonym stopom. Zwróć uwagę także na obuwie, w jakim chodzisz i pracujesz – wybieraj buty o wzmocnionej podeszwie, zrezygnuj ze zbyt ciasnych tenisówek i unikaj na co dzień butów na wysokim obcasie. Jeżeli odczuwasz dolegliwości przez dłuższy czas, odwiedź swojego lekarza lub podologa, by znaleźć przyczyny problemu i uniknąć bólu w przyszłości.