Strona główna Zdrowie Choroby genetyczne Testy na choroby genetyczne w ciąży: co każda matka powinna wiedzieć
Choroby genetyczne

Testy na choroby genetyczne w ciąży: co każda matka powinna wiedzieć

choroby genetyczne ciąża

Rodzice oczekujący narodzin dziecka często zastanawiają się nad zdrowiem maleństwa. Wiele odpowiedzi dotyczących występowania potencjalnych problemów mogą dać m.in. testy na choroby genetyczne. Badania przeprowadza się podczas ciąży i na ich podstawie możliwe jest określenie ryzyka wystąpienia u dziecka kłopotów ze zdrowiem o genetycznym podłożu. Co każda matka powinna wiedzieć o testach genetycznych? Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na badania i w jaki sposób pomogą zadbać o zdrowie dziecka.

Dlaczego warto wykonywać testy genetyczne w ciąży?

Dzięki testom na choroby genetyczne można dowiedzieć się, czy dziecko rozwija się w brzuchu matki w odpowiedni sposób. Badania ułatwiają też wykrycie i rozpoznanie nieprawidłowości, np. występowanie wad serca lub mózgu. Niektóre z problemów rozwojowych można skutecznie wyleczyć np. za pomocą operacji (przeprowadzanych jeszcze w czasie ciąży). Przyszli rodzice mają też czas na oswojenie się ze świadomością o występowaniu powikłań zdrowotnych u dziecka i są lepiej przygotowani na jego narodziny.

Główne powody, dla których warto wykonać testy genetyczne podczas ciąży, to:

  • wczesne wykrycie chorób genetycznych – wiele problemów o podłożu genetycznym da się wykryć już w stadium prenatalnym. Rozpoznanie schorzeń ułatwia przyszłym rodzicom przygotowanie się do specjalistycznej opieki nad dzieckiem oraz poszukiwania sprawdzonych lekarzy, którzy podejmą się leczenia pociechy już od momentu narodzin;
  • dalsze prowadzenie ciąży – w skrajnych sytuacjach wykrycie poważnej wady genetycznej może wpłynąć na decyzje o dalszym prowadzeniu lub przerwaniu ciąży. Niektóre pary mogą zdecydować się na wdrożenie specjalistycznego leczenia, o ile to możliwe, lub przerywają ciążę ze względu na śmiertelne anomalie genetyczne u dziecka;
  • przygotowanie do narodzin dziecka z problemami – wykrycie chorób genetycznych w okresie prenatalnym umożliwia rodzicom poznanie choroby, jej objawów i przebiegu. Z odpowiednią wiedzą można lepiej przygotować się do codziennych obowiązków przy chorym noworodku, zasięgnąć opinii u specjalistów z dziedziny genetyki lub poszukać wsparcia psychicznego i finansowego, np. w fundacjach;
  • indywidualna opieka prenatalna – świadomość występowania schorzeń genetycznych u dziecka może wpłynąć na sposób opieki nad ciężarną matką. Najczęściej jest to związane z częstszymi kontrolami u lekarzy, wdrożeniem odpowiedniego leczenia lub przyspieszeniem terminu porodu.

Rodzaje testów na choroby genetyczne w ciąży

Rodzaj badań i testów genetycznych na występowanie określonych schorzeń czy problemów zdrowotnych u dziecka pomoże dobrać lekarz prowadzący ciążę i/lub genetyk. Na wybór odpowiednich testów będzie mieć wpływ m.in. stan zdrowia przyszłej matki, historia chorób w rodzinie – zarówno u matki, jak i ojca dziecka oraz u dziadków lub już narodzonego rodzeństwa.

Podczas ciąży wykonuje się:

  1. Badania przesiewowe
  • Na podstawie testów serologicznych oceniany jest poziom określonych substancji występujących we krwi matki. Z pomocą badań można określić ryzyko rozwoju m.in. wad cewy nerwowej i pewnych wad chromosomowych u dziecka.
  • USG, czyli badanie ultrasonograficzne – pozwala ocenić stopień rozwoju płodu. W szczególności badanie NT (przezierność karkowa) pomaga określić ryzyko występowania zespołu Downa i innych wad chromosomowych.
  • NIPT – test prenatalny z krwi płodowej – to nieinwazyjny sposób na analizę fragmentów DNA płodowego na podstawie krwi pobranej od matki. W ten sposób możliwe jest wykrycie mutacji chromosomowych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau.
  1. Diagnostykę inwazyjną
  • Amniopunkcja – w trakcie badania pobierana jest próbka płynu owodniowego, który otacza płód. W płynie zawarte są komórki płodowe, które bada się pod kątem wad chromosomowych i innych zaburzeń genetycznych.
  • Biopsja kosmówki (CVS) umożliwia pobranie próbki kosmówki (tj. części łożyska) oraz analizę tkanki i komórek płodowych. Biopsję kosmówki przeprowadza się zwykle między 11. a 14. tygodniem ciąży.
  1. Badania kariotypu 

Jest to zaawansowana technika genetyczna, która pozwala na wykrycie i analizę różnic w liczbie kopii genów i ułożeniu poszczególnych segmentów chromosomów, które mogą powodować choroby genetyczne lub zaburzenia rozwojowe u płodu.
Badanie kariotypu warto wykonać np. gdy wcześniej u matki występowały problemy z donoszeniem ciąży lub lekarz podejrzewa wady rozwojowe u płodu.

Jaką skuteczność mają testy na choroby genetyczne w ciąży?

Badania i testy genetyczne wykonane podczas ciąży mają wysoką, lecz nie stuprocentową skuteczność. Przykładowo, nieinwazyjne techniki badań genetycznych osiągają 99% skuteczności. Zawsze istnieje minimalne ryzyko zafałszowania wyniku, dlatego wszelkie nieprawidłowości należy konsultować z ginekologiem prowadzącym ciążę oraz lekarzem genetykiem, do których należy ostateczna diagnoza.

Czy wykonanie testów genetycznych podczas ciąży jest obowiązkowe?

Niektóre z badań prenatalnych, jak np. USG albo podstawowe badania krwi, są konieczne i pozwalają lekarzowi w odpowiedni sposób prowadzić ciążę u danej pacjentki. Wykonanie bardziej szczegółowych testów na choroby genetyczne jest uzależnione od zdrowia przyszłej matki oraz potencjalnych wad u płodu, które lekarz wychwycił podczas rutynowych badań.

Decyzja o poddaniu się testom genetycznym w czasie ciąży powinna zależeć od woli przyszłej matki. Warto podkreślić, że wpływ na udział w badaniach mogą mieć indywidualne przekonania rodziców, kwestie etyczne, moralne czy religijne. 

Podsumowanie

Poddanie się testom na choroby genetyczne, które mogą rozwinąć się w okresie prenatalnym, może być trudną decyzją dla przyszłej matki. Wyniki badań bywają z jednej strony stresujące dla rodziców oczekujących potomstwa, ale z drugiej strony pomagają przygotować się do narodzin i wychowania dziecka z wadami rozwojowymi lub rzadkimi chorobami. 

Niektóre z problemów zdrowotnych – w porozumieniu z ginekologiem i genetykiem – da się zniwelować lub zahamować ich dalszy rozwój. W taki sposób dziecko ma szansę przyjść na świat zdrowsze, a rodzice i lekarze już od pierwszych chwil życia mogą zapewnić noworodkowi najlepszą opiekę.

Powiązane artykuły

Choroby genetyczne

Rzadkie choroby genetyczne: jak nauka pracuje nad leczeniem i zrozumieniem?

Choroby genetyczne to jedno z wielu wyzwań dla współczesnej nauki i świata...

Choroby genetyczne

Choroby mitochondrialne: czym są i jak mogą Cię dotknąć?

Mitochondria odgrywają kluczową rolę w produkcji energii w każdej komórce naszego ciała....

Choroby genetyczne

Zespół Pradera-Williego: jak pomagać osobom z tą chorobą?

Zespół Pradera-Williego to rzadka choroba genetyczna, która wpływa na wiele aspektów życia...

fabry disease choroba Fabry'ego
Choroby genetyczne

7 rzeczy, które musisz wiedzieć o chorobie Fabry’ego

Choroba Fabry’ego to bardzo rzadkie schorzenie o podłożu genetycznym. Wpływa ono na...