Strona główna Zdrowie Choroby genetyczne Rak jelita grubego: jak dziedziczność wpływa na ryzyko?
Choroby genetyczne

Rak jelita grubego: jak dziedziczność wpływa na ryzyko?

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego dotyka coraz więcej osób i zwykle wykrywany jest zbyt późno, przez co pacjenci nie mają dużych szans na wyleczenie i przeżycie. Ryzyko zachorowania na nowotwór związane jest w dużej mierze z występowaniem choroby u innych członków rodziny. W jaki sposób dziedziczenie pewnych genów zwiększa możliwość rozwoju raka jelita grubego? 

Nowotwór jelita grubego – czym jest? 

Rak jelita grubego, znany również jako rak okrężnicy, to nowotwór rozwijający się w dolnym odcinku układu trawiennego, może obejmować okrężnicę i odbytnicę. Jest to jeden z coraz częściej spotykanych form raka. Nowotwór jelita grubego pojawia się u osób w różnym wieku, choć najczęściej diagnozowany jest u pacjentów po 50. roku życia.

Jakie geny mają znaczenie w dziedziczeniu raka jelita grubego?

Rak jelita grubego często wynika z mutacji genetycznych, które mogą być przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Chociaż niewiele przypadków raka jelita grubego jest dziedzicznych, to około 5-10% ogólnej puli zachorowań wynika z wad genetycznych zwiększających ryzyko rozwoju choroby.

Jakie mutacje genetyczne wpływają na ryzyko pojawienia się raka?

  • Mutacje genów APC, MUTYH oraz zdiagnozowane przypadki rozwojów polipów jelita grubego w rodzinie – wspomniane geny wpływają na podwyższone ryzyko powstawania polipów, które mogą przekształcić się w nowotwór.
  • Zespół Lyncha (znany też jako HNPCC) – to najczęściej diagnozowana przyczyna dziedzicznego raka jelita grubego, związana z mutacjami w genach odpowiedzialnych za naprawę DNA. Wraz z występowaniem zespołu Lyncha ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta aż do 50-80%. HNPCC wpływa również na zagrożenie rozwoju innych złośliwych nowotworów, np. raka jajnika.
  • Zespół Peutza-Jeghersa – związany jest z predyspozycją do rozwoju polipów w organizmie. Najczęściej pojawiają się one w jelicie cienkim, ale atakują także jelito grube i okrężnicę, mogą ewoluować w złośliwe guzy.
  • Zespół Li-Fraumeni – u pacjentów z rozpoznaną chorobą występuje tendencja do zachorowań na złośliwe formy nowotworów. W przypadku raka jelita grubego, ryzyko wynosi 70% u mężczyzn i aż 90% u kobiet.

Dziedziczny rak jelita grubego – czy należysz do grupy ryzyka?

Rak jelita grubego – nawet złośliwy – jest uleczalny, pod warunkiem, że zostanie wykryty na wczesnym etapie rozwoju. Poznaj czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko rozwoju choroby w Twoim organizmie:

  • historia choroby w rodzinie – gdy u rodziców, rodzeństwa lub dziadków pojawiały się polipy jelita grubego oraz zmiany nowotworowe, to także u Ciebie ryzyko zachorowania wzrasta;
  • predyspozycje genetyczne do nowotworów – występowanie u jednej lub kilku osób z najbliższej rodziny np. zespołu Lyncha lub mutacji genetycznych powinno zwrócić Twoją uwagę i skłonić do profilaktyki nowotworowej;
  • nawracające polipy – liczne polipy w jelitach mogą sugerować genetyczną predyspozycję do ich rozwoju w organizmie. Nieleczone i nawracające polipy przeobrażają się często w guzy nowotworowe.

Objawy raka jelita grubego

Niepokojące symptomy, które dodatkowo powinny zwrócić Twoją uwagę, to np.:

  • nieregularne wypróżnienia, 
  • ślady krwi w stolcu,
  • pojawiające się bez wyraźnej przyczyny biegunki lub zaparcia,
  • utrata wagi mimo braku zmiany w sposobie odżywiania,
  • ciągłe uczucie zmęczenia, brak energii,
  • ból brzucha, dyskomfort lub skurcze w obrębie brzucha.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego?

Jeżeli w Twojej rodzinie odnotowano przypadki zachorowania na raka jelita grubego związane z mutacjami genetycznymi, zespołem Li-Fraumeni lub zespołem Lyncha, możesz uniknąć raka lub wykryć nowotwór na wczesnym etapie:

  • testy genetyczne – ich wykonanie pomoże określić obecność mutacji genetycznych zwiększających ryzyko zachorowania;
  • regularne badania profilaktyczne – dzięki kolonoskopii możliwe jest wykrycie polipów lub zmian nowotworowych we wczesnym stadium; 
  • konsultacje genetyczne – w przypadku odziedziczenia i wykrycia mutacji w genach, warto omówić z genetykiem najlepsze rozwiązania i działania profilaktyczne;
  • zmiany w stylu życia – sposób, w jaki postępujemy na co dzień, ma ogromny wpływ na zdrowie. Należy spożywać jak najmniej przetworzonej żywności, sięgać po świeże warzywa i owoce, ograniczyć lub zrezygnować z palenia papierosów i zażywania alkoholu. Ważna jest także regularna aktywność fizyczna.

Podsumowanie

Rak jelita grubego w pewnych sytuacjach spowodowany jest przez mutacje w genach i występowanie chorób w rodzinie. Nowotwór może być w pełni uleczalny, jednak należy wykryć problem na wczesnym etapie, dlatego tak istotna jest edukacja na temat zdrowia i profilaktyka. Z pomocą specjalistycznych badań, jak kolonoskopia, można wykryć nie tylko rozwijające się polipy, ale i pierwsze zmiany nowotworowe.

Powiązane artykuły

Choroby genetyczne

Rzadkie choroby genetyczne: jak nauka pracuje nad leczeniem i zrozumieniem?

Choroby genetyczne to jedno z wielu wyzwań dla współczesnej nauki i świata...

Choroby genetyczne

Choroby mitochondrialne: czym są i jak mogą Cię dotknąć?

Mitochondria odgrywają kluczową rolę w produkcji energii w każdej komórce naszego ciała....

Choroby genetyczne

Zespół Pradera-Williego: jak pomagać osobom z tą chorobą?

Zespół Pradera-Williego to rzadka choroba genetyczna, która wpływa na wiele aspektów życia...

fabry disease choroba Fabry'ego
Choroby genetyczne

7 rzeczy, które musisz wiedzieć o chorobie Fabry’ego

Choroba Fabry’ego to bardzo rzadkie schorzenie o podłożu genetycznym. Wpływa ono na...