Strona główna Zdrowie Choroby zakaźne Ospa wietrzna: jakie są objawy i jak się przed nią ochronić?
Choroby zakaźne

Ospa wietrzna: jakie są objawy i jak się przed nią ochronić?

Ospa wietrzna

Osoby, które doświadczyły na własnej skórze, czym jest ospa wietrzna, z pewnością nieprzyjemnie wspominają tę chorobę. Na całym ciele pojawiają się swędzące bąble o intensywnym, czerwonym odcieniu, nierzadko towarzyszy temu wysoka gorączka. Jakie są dokładne objawy ospy wietrznej i jak się chronić przed chorobą?

Ospa wietrzna – charakterystyka

Zakażenie ospą wietrzną wywołuje wirus o nazwie Varicella zoster virus VZV. Choroba jest wysoce zakaźna i dotyka głównie dzieci, jednak niektórzy dorośli także są narażeni na atak wirusa.

Ospą wietrzną można zarazić się głównie drogą kropelkową, np. poprzez kichanie czy rozmowę z osobą chorą. Do zakażenia dochodzi także w przypadku kontaktu wirusa z błonami śluzowymi oka, ust lub nosa.

Jakie są objawy ospy wietrznej?

Choroba zaczyna się najczęściej od złego samopoczucia, gorączki i uczucia zmęczenia. Inne charakterystyczne objawy, jakie towarzyszą ospie wietrznej, to:

  • swędząca, czerwona wysypka – w początkowym etapie choroby wysypka przybiera formę czerwonych plamek, które szybko zamieniają się w pęcherzyki wypełnione płynem. Swędząca wysypka pojawia się najpierw na tułowiu, twarzy, a następnie rozprzestrzenia się na kończyny, ale może wystąpić także w jamie ustnej chorego;
  • gorączka – ospie wietrznej często towarzyszy podwyższona temperatura ciała, zwłaszcza w pierwszym etapie choroby;
  • bóle głowy i ogólne osłabienie;
  • brak apetytu – choroba może zmniejszyć ochotę na jedzenie;
  • ból brzucha – objawy występują głównie u dzieci, u których jeszcze nie doszło do rozwoju wysypki;
  • ból gardła – często pojawia się także uczucie drapania w gardle oraz dyskomfort podczas przełykania;
  • u niektórych osób może wystąpić także kaszel;
  • obrzęk węzłów chłonnych – w związku z infekcją, może dojść także do powiększenia węzłów chłonnych, szczególnie w okolicy szyi.

Symptomy świadczące o zakażeniu wirusem trwają od 5 do 10 dni.

Dorośli, którzy w dzieciństwie nie zostali zaszczepieni ani nie przechodzili ospy wietrznej, zwykle gorzej odczuwają objawy infekcji. U takich osób może pojawić się bardzo wysoka gorączka (do 40 stopni C). Zachorowanie na ospę wietrzną w dorosłym życiu związane jest także z większym ryzykiem poważnych powikłań, np. zapalenia bakteryjnego zmian skórnych lub zapalenia płuc.

Jak się chronić przed ospą wietrzną?

Dzieci i dorośli, którzy jeszcze nie przechodzili ospy wietrznej lub nie zostali zaszczepieni przeciwko tej chorobie, są najbardziej narażeni na zakażenie. Działania profilaktyczne przeciwko ospie wietrznej to:

  1. Szczepienia

Szczepienia najskuteczniej zapobiegają zachorowaniom na ospę wietrzną. Można zaszczepić dzieci już od 9. miesiąca życia. Szczepionka składa się z dwóch dawek i należy powtórzyć ją w wieku ok 4 – 6 lat. 

Dostępne są również szczepionki dla dorosłych osób, które nie chorowały na ospę wietrzną.

  1. Unikanie kontaktu z osobami chorymi

Ospa wietrzna jest bardzo zaraźliwa, dlatego należy unikać bezpośredniego kontaktu z chorymi. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, które są bardziej podatne na infekcje.

  1. Dbanie o higienę

Regularne mycie rąk i dezynfekcja najczęściej używanych sprzętów zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusów. Należy unikać dotykania twarzy, zwłaszcza oczu, nosa i ust, ponieważ przez te miejsca wirus może łatwo dostać się do organizmu.

  1. Izolacja osób chorych 

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ospy wietrznej, osoba chora powinna pozostać w domu i unikać kontaktu z innymi ludźmi. Jeżeli Ty lub Twoje dziecko przechodzicie infekcję, nie spotykajcie się z rodziną i bliskimi, by nie narażać ich na zarażenie.

Podsumowanie

Ospa wietrzna może być przyczyną powikłań zdrowotnych, szczególnie u osób dorosłych. Szczepionki są najskuteczniejszą metodą profilaktyki. Gdy już dojdzie do infekcji, ważne jest ograniczenie kontaktu z chorymi i ich izolacja, by wirus się nie rozprzestrzeniał.

Powiązane artykuły

choroby dziecięce
Choroby zakaźne

10 najczęstszych chorób dziecięcych: jak je rozpoznać i leczyć?

Dzieci mogą często chorować na różnorodne infekcje ze względu na nie w...

antybiotyki
Choroby zakaźne

Czy antybiotyki są nadal skuteczne? Walka z odpornością bakterii

Odkrycie antybiotyków zrewolucjonizowało medycynę i pozwoliło uratować życie wielu osób przez skuteczne...

Choroby zakaźne

Choroby zakaźne w środowisku pracy: jak zapewnić bezpieczeństwo?

Właściciele firm i pracownicy powinni być świadomi ryzyka związanego z chorobami zakaźnymi,...

Choroby zakaźne

Sepsa: jak rozpoznać i skutecznie leczyć zakażenie krwi?

Sepsa, określana przez niektórych ludzi jako zakażenie krwi, to poważny stan, który...