Zapalenie wątroby jest poważnym problemem zdrowotnym, które może być wywołane infekcją wirusową, innymi schorzeniami rozwijającymi się w organizmie, spożywaniem leków lub używek. Wdrożone odpowiednio wcześnie leczenie może skutkować powrotem pacjenta do pełni zdrowia lub spowolnieniem degradacji wątroby. Poznaj najlepsze terapie i praktyki wykorzystywane w leczeniu zapalenia wątroby.
Jak wyleczyć zapalenie wątroby?
Leczenie zapalenia wątroby zależy od rodzaju i przyczyny stanu zapalnego oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Oto główne metody leczenia stosowane w przypadku różnych typów zapalenia wątroby:
- Leki antywirusowe
Leki przeciwwirusowe stosuje się m.in. w przypadku zapalenia wątroby typu B i C.
Zapalenie wątroby typu A zwykle nie wymaga specjalistycznego leczenia, gdyż w większości przypadków objawy ustępują samoistnie. Podczas przebiegu choroby pacjent powinien jak najwięcej wypoczywać, nawadniać się i stosować dietę dopasowaną do swojego stanu zdrowia.
Zapalenie wątroby typu B może być leczone za pomocą leków antywirusowych, które kontrolują proces replikacji wirusa i spowalniają rozwój choroby. Przewlekłe zapalenie może wymagać długotrwałej terapii.
W przypadku zapalenia wątroby typu C leczenie polega na podawaniu pacjentowi kilku leków przeciwwirusowych działających bezpośrednio na wirusa. Są one w większości przypadków skuteczne i pozwalają na całkowite wyleczenie.
- Leki immunosupresyjne
Stan zapalny wątroby wywołany np. schorzeniami autoimmunologicznymi może wymagać stosowania leków immunosupresyjnych, takich jak kortykosteroidy i azatiopryna. Zadaniem leków jest zmniejszenie aktywności układu odpornościowego i zaprzestanie atakowania własnego organizmu.
- Abstynencja alkoholowa
Zapalenie wątroby bywa wynikiem częstego spożywania zbyt dużych dawek alkoholu (tzw. alkoholowe zapalenie wątroby). Żeby pacjent mógł zostać wyleczony, powinien całkowicie zrezygnować z alkoholu i innych używek. Zalecana jest też odpowiednia dieta, która odciąży wątrobę, a także leczenie wspomagające regenerację narządu i odbudowę uszkodzonych tkanek.
- Przeszczep wątroby
W przypadkach zaawansowanego uszkodzenia wątroby (np. marskości wątroby) lub utraty funkcji fizjologicznych na skutek przebytych stanów zapalnych możliwa jest transplantacja narządu.
W każdym przypadku, oprócz stosowania środków farmakologicznych, leczenie zapalenia wątroby może się wiązać z koniecznością zmiany stylu życia (w tym sposobu odżywiania), rezygnacji z alkoholu, papierosów i używek oraz wykonywaniem regularnych badań kontrolnych.
Metody wspomagające leczenie zapalenia wątroby
W leczeniu stanów zapalnych wątroby istotne jest wsparcie narządu i jego prawidłowej pracy. Dieta bogata w przeciwutleniacze, utrzymywanie wagi na stałym poziomie oraz unikanie alkoholu to standardowe rekomendacje dla pacjentów.
Stosowanie suplementów wspomagających pracę wątroby, często dostępnych bez recepty, należy uprzednio skonsultować ze swoim lekarzem i upewnić się, że dany produkt rzeczywiście może pomóc zamiast jeszcze bardziej zaszkodzić zdrowiu.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania m.in. aspiryny i paracetamolu – te leki mogą dodatkowo uszkadzać lub zaburzać pracę wątroby.
Podsumowanie
Leczenie zapalenia wątroby może obejmować terapię farmakologiczną, zmniejszenie reakcji immunologicznej organizmu oraz zmianę stylu życia. Dokładny sposób leczenia uzależniony jest od przyczyny, która wywołała stan zapalny, jak również od typu zapalenia. Każdy przypadek należy traktować indywidualnie oraz mieć na uwadze ogólny stan pacjenta i choroby współistniejące.