alergiczne, które mogą istotnie wpłynąć na ich codzienne życie. Od uczuleń na pokarmy, po alergie na kurz czy sierść – prawidłowa diagnoza oraz dobór leczenia to trudne i stresujące wyzwanie dla każdego rodzica oraz lekarzy. W tym artykule omówimy, jak wybrać najlepsze metody leczenia alergii u dzieci.
Rozpoznanie alergii u dziecka – pierwszy krok do zdrowia
Aby skutecznie leczyć alergię, trzeba ją najpierw prawidłowo rozpoznać. Na początku należy obserwować i zidentyfikować pojawiające się u dziecka objawy.
Symptomy alergii u dzieci to:
- zaczerwienienie i łzawienie oczu,
- wysypka skórna, pokrzywka,
- katar sienny,
- kaszel,
- problemy z oddychaniem.
Po zidentyfikowaniu objawów warto skonsultować się z lekarzem pediatrą oraz alergologiem. Specjalista skieruje dziecko na testy alergiczne, które pozwolą postawić diagnozę i znaleźć przyczyny uczulenia.
Podstawowe badania w przypadku podejrzenia alergii to: testy skórne, badania krwi oraz testy prowokacyjne. Wybór metody umożliwiającej diagnozę zależy od objawów obserwowanych u dziecka oraz podejrzeń lekarza.
Metody leczenia alergii u dzieci
Po postawieniu diagnozy pozostaje dobór odpowiedniej metody leczenia alergii u naszego dziecka. Lekarz może zalecić wdrożenie kilku rozwiązań jednocześnie, by kompleksowo zadbać o zdrowie malucha oraz przynieść mu ulgę w objawach alergii.
1. Unikanie alergenów
Jest to najprostsza i najbardziej naturalna metoda na radzenie sobie z alergią. Gdy znany jest szkodliwy dla dziecka alergen, można go unikać w codziennym życiu. Przykładowo, przy alergii na kurz warto zadbać o regularne porządki, prać pluszowe zabawki dziecka oraz oczyszczać powietrze w pokoju pociechy. Natomiast, w przypadku alergii pokarmowej, należy zrezygnować z podawania maluchowi produktów wywołujących uczulenie. Najczęściej są to orzechy, soja, mleko krowie.
2. Leczenie farmakologiczne
Na rynku dostępne są leki sprzedawane zarówno bez recepty, jak i z przepisu lekarza, które pomogą złagodzić objawy alergii. Są to głównie środki antyhistaminowe. Przed podaniem ich dziecku, należy porozmawiać z lekarzem o wyborze bezpiecznych preparatów, dawkowaniu środków antyalergicznych oraz możliwych skutkach ubocznych po ich spożyciu.
3. Immunoterapia alergenowa
To metoda polegająca na stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do konkretnego alergenu. Na skutek leczenia, zmniejsza się reakcja obronna organizmu na czynnik wywołujący alergię. Immunoterapia alergenowa trwa kilka lat i jest przeprowadzana pod ścisłym nadzorem specjalisty.
4. Leczenie alternatywne
Niektórzy rodzice decydują się na alternatywne metody leczenia alergii, jak np. homeopatia czy ziołolecznictwo. Wszelkie sposoby radzenia sobie z alergią u pociechy należy zgłosić lekarzowi, by uniknąć niepożądanych reakcji np. między lekami odczulającymi a podawanymi ziołami.
Ochrona dziecka przed alergenami
Jednym z najważniejszych aspektów leczenia jest ochrona dziecka przed alergenami. Świetnym rozwiązaniem jest stosowanie w domu oczyszczaczy powietrza i częste odkurzanie. Należy unikać materiałów i produktów, które mogą wywołać u dziecka alergię.
Podsumowanie
Rozwój medycyny przyniósł wiele nowoczesnych metod diagnostycznych, które pozwalają dokładnie określić źródła alergii. Dostępne metody leczenia umożliwiają kontrolowanie objawów oraz poprawiają samopoczucie małych pacjentów. Rodzaj alergii, odczuwanie jej efektów oraz wiele innych czynników wpływa na wybór odpowiedniej metody leczenia pociechy. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, z myślą o dobru dziecka, jest ścisła współpraca rodziców z doświadczonym alergologiem i indywidualne dopasowanie sposobu leczenia.