Wirus HCV często rozwija się bez wyraźnych objawów, a im dłużej nie zostaje rozpoznany, tym trudniejsze do wyleczenia są powikłania po zakażeniu. Zanim pacjent zda sobie sprawę z problemu, może dojść do wirusowego zapalenia wątroby typu C. Poznaj objawy zakażenia wirusem HCV, sposoby diagnozowania choroby oraz metody jej leczenia. Dowiedz się, jak dbać o swoje zdrowie i gdzie szukać pomocy, jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie wirusem HCV.
Czym jest HCV?
HCV to skrót od angielskiej nazwy – Hepatitis C Virus. Wirus wywołuje infekcje wątroby, które prowadzą do przewlekłych stanów zapalnych, określanych jako wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C).
Choroba może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, np. marskości wątroby oraz raka wątroby. W skrajnych przypadkach wyleczenie nie jest możliwe, a jedyną opcją na uratowanie zdrowia pacjenta jest przeszczep chorego narządu.
HCV stanowi poważne wyzwanie globalne, ze względu na dużą liczbę zakażonych osób na całym świecie oraz trudności w prawidłowym rozpoznaniu choroby.
Objawy zakażenia HCV
Pierwsze oznaki zakażenia widoczne są po około 2 do nawet 12 tygodni od momentu wniknięcia wirusa do organizmu. Do początkowych objawów zalicza się m.in.:
- ogólne uczucie zmęczenia,
- bóle brzucha,
- utratę apetytu,
- nudności,
- wymioty,
- rzadziej pojawia się swędzenie skóry.
U niektórych zakażonych osób rozwija się żółtaczka, którą najłatwiej zauważyć przez wydalane jasne gliniaste stolce oraz mocz o ciemniejszej niż normalnie barwie.
Powyższe symptomy odczuwa około 5 do 15% osób zakażonych wirusem HCV, natomiast u pozostałych proces może przebiegać bezobjawowo. Jest to duże ryzyko, gdyż choroba niezauważona prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych, jak WZW C, oraz często do nieodwracalnych zmian w organizmie.
W końcowej fazie choroby, u pacjentów dochodzi do marskości wątroby, istnieje też wysokie ryzyko rozwoju pierwotnego raka wątroby.
Z tego powodu wczesna i skuteczna diagnostyka pozwala na wdrożenie leczenia natychmiast po wykryciu wirusa HCV.
Jak można się zarazić HCV?
Wirus HCV przenosi się z nosiciela na zdrową osobę głównie przez krew. Czynniki zwiększające ryzyko zakażenia wirusem:
- niewłaściwie przeprowadzone zabiegi medyczne;
- zabiegi kosmetyczne wykonywane z użyciem brudnych narzędzi i urządzeń;
- wykonywanie tatuaży lub piercingu w salonach o wątpliwej renomie, w których nie została zachowana odpowiednia higiena;
- stosowanie narkotyków wstrzykiwanych dożylnie;
- używanie brudnych igieł lub niewysterylizowanych narzędzi medycznych zabrudzonych krwią;
- ryzykowne zachowania seksualne, brak zabezpieczenia podczas stosunków;
- przetoczenie pacjentowi krwi pochodzącej od osoby zakażonej.
Nie można zarazić się wirusem HCV przez kontakt ze śliną chorego.
Jak wykryć wirus HCV? Diagnostyka
By wykluczyć lub potwierdzić zakażenie wirusem HCV, należy wykonać badania krwi i oznaczyć jakościowo przeciwciała anty-HCV. Na wynik badania krwi czeka się średnio od 1 do 3 dni.
U pacjentów, którzy mają problemy z prawidłowym działaniem układu odpornościowego, wynik badania często bywa fałszywie ujemny. W takich przypadkach warto porozmawiać z lekarzem o dalszym postępowaniu i innych metodach badania, np. testach genetycznych potwierdzających obecność wirusa w organizmie.
Po potwierdzeniu zakażenia HCV, specjalista zleci dodatkowe badania diagnostyczne, np. biopsję, elastografię lub oznaczenie różnych parametrów krwi.
Kto powinien udać się na badania diagnostyczne?
Przede wszystkim osoby z grupy ryzyka, tj.:
- zażywające narkotyki,
- stosujące zabrudzone krwią innych osób przedmioty,
- osoby po zabiegach kosmetycznych, piercingu czy po wykonanym tatuażu, które zauważają u siebie objawy zakażenia.
Jeżeli nie należysz do żadnej z grup ryzyka, a mimo to odczuwasz nietypowe symptomy, zmęczenie, skarżysz się na bóle brzucha, wymiotujesz lub pojawiła się u Ciebie żółtaczka – udaj się jak najszybciej do lekarza rodzinnego lub internisty. Badania pozwolą zdiagnozować przyczyny Twojego złego samopoczucia i szybko włączyć leczenie.
Wirus HCV – profilaktyka
Najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia wirusem HCV jest unikanie ryzykownych zachowań. Nie używaj przedmiotów, które mogą być zabrudzone czyjąś krwią (nawet w niedostrzegalnych ludzkim okiem ilościach). Jeżeli planujesz piercing ciała, tatuaż lub chcesz wykonać zabieg kosmetyczny – upewnij się wcześniej, że wybrany przez Ciebie salon przykłada dużą wagę do higieny, sterylizuje narzędzia oraz miejsce pracy po każdym kliencie.
Leczenie zakażenia wirusem HCV
Pacjentom, u których potwierdzono obecność wirusa HCV, najczęściej podaje się leki:
- bezpośrednio działające leki przeciwwirusowe (DAA),
- interferon,
- ryboflawinę.
Podczas leczenia nie wolno pić alkoholu i należy unikać go również po zakończeniu terapii. Używki wpływają na wyniszczenie wątroby i mogą zwiększyć ryzyko rozwoju marskości lub nowotworów.
Podsumowanie
Podobnie jak w przypadku innych groźnych chorób, również w przypadki wirusa HCV należy reagować jak najszybciej. Badania diagnostyczne umożliwią rozpoznanie rodzaju wirusa oraz pozwolą szybko wdrożyć celowane leczenie. Stosuj się do zaleceń lekarza, by uniknąć powikłań i poważnych stanów zapalnych wątroby oraz wrócić do pełni zdrowia.