Strona główna Zdrowie Choroby zakaźne Ebola: historia, objawy i walka z jedną z najgroźniejszych chorób
Choroby zakaźne

Ebola: historia, objawy i walka z jedną z najgroźniejszych chorób

ebola

Wirus ebola, odpowiedzialny za gorączkę krwotoczną ebola, znany jest ze swojej wysokiej śmiertelności. U chorych nagle pojawiają się objawy świadczące o zakażeniu wirusem, jak wysoka gorączka, biegunki i wymioty, a także skłonność do krwawień. Jaka jest historia tej choroby i jak można z nią walczyć? Zachęcamy do lektury!

Gorączka krwotoczna ebola – co to?

Gorączka krwotoczna ebola to rzadka, lecz poważna w skutkach choroba wywoływana przez wirus ebola. Choroba charakteryzuje się nagłym początkiem – u osób zakażonych pojawia się wysoka gorączka, ogólne osłabienie i bóle mięśni oraz gardła. W kolejnym etapie choroby dochodzi do wymiotów, biegunek, a nawet do niespodziewanych krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych.

Ebola charakteryzuje się wysoką śmiertelnością, która wynosi od 30 do nawet 90% w zależności od szczepu wirusa. Chorobą można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zainfekowanej osoby. Wirus może się również rozprzestrzeniać przez przedmioty, które zostały zanieczyszczone takimi płynami, np. pościel czy ubrania.

Ebola – historia choroby

Gorączka krwotoczna ebola została zaobserwowana w 1976 roku w Afryce. Wtedy wirus ebola po raz pierwszy wywołał epidemię, a z powodu zakażenia zmarła zdecydowana większość chorych. Wirus zyskał swą nazwę z powodu bliskiego sąsiedztwa miejsca epidemii z rzeką Ebola.

Początkowo wirus ebola był zagadką dla świata medycyny. Jego pojawienie się wywołało strach, a brak dokładnych informacji o jego pochodzeniu i sposobach transmisji sprawił, że walka z tą chorobą stała się trudna i mało efektywna.

W ciągu następnych dekad świat był świadkiem wielu mniejszych i kilku poważnych wybuchów gorączki krwotocznej ebola. Największe z nich miały miejsce w Afryce Zachodniej między 2014 a 2016 rokiem. Choroba zabiła wtedy niemal 9000 osób i była to największa epidemia od momentu odkrycia wirusa. Po tamtych wydarzeniach służby zdrowia na całym świecie zainteresowały się wirusem ebola, a rozwój badań nad szczepionkami oraz leczeniem nabrał tempa.

Ebola – jakie są objawy?

Inkubacja wirusa, czyli czas od zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów, wynosi od 4 do 21 dni. U osób zaatakowanych przez wirus dochodzi do gwałtownego rozwoju symptomów choroby, takich jak:

  • wysoka gorączka,
  • bóle mięśni i stawów,
  • ból gardła i głowy,
  • uczucie ogólnego wyczerpania i osłabienia,
  • nudności i wymioty nasilające się w miarę postępu choroby,
  • uciążliwa biegunka, często z domieszką krwi (może pojawić się w późniejszych etapach choroby),
  • krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne – gorączka ebola może prowadzić do obfitych krwawień zarówno wewnętrznych (np. z przewodu pokarmowego), jak i zewnętrznych (np. z nosa, dziąseł),
  • zaburzenia czynności wątroby i nerek.

Jak uniknąć zachorowania na ebolę?

Najważniejsze jest ograniczenie do minimum bezpośredniego kontaktu z krwią, śliną, potem, moczem, kałem lub wymiocinami osób zakażonych wirusem ebola.

W obszarach, gdzie występuje ebola, konieczne jest stosowanie jednorazowych rękawiczek, masek ochronnych, fartuchów i innych środków ochrony osobistej, szczególnie przez pracowników służby zdrowia.

Należy unikać kontaktu z nietoperzami oraz małpami, które mogą być potencjalnymi nosicielami wirusa, a także nie spożywać mięsa dzikich zwierząt.

    Regularne mycie rąk wodą z mydłem lub stosowanie środków dezynfekujących na bazie alkoholu pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa ebola.

      Należy unikać podróżowania do regionów, gdzie odnotowano przypadki zachorowań na ebolę, zwłaszcza podczas wybuchów epidemii.

        Osoby podejrzane o zarażenie wirusem ebola powinny zostać poddane obowiązkowej kwarantannie.

          Podsumowanie

          Gorączka krwotoczna ebola – mimo postępu medycyny i nauki – nadal pozostaje zagrożeniem dla miejscowej ludności Afryki Zachodniej oraz turystów. Choroba ma wysoką śmiertelność i może wywoływać powikłania u osób, które przeżyły zakażenie wirusem. Należy zrezygnować z podróży w trakcie nowych epidemii, nie jeść mięsa nietoperzy czy małp oraz dbać o higienę osobistą. Osoby powracające z egzotycznych krajów, u których podejrzewa się zakażenie wirusem ebola, należy poddać izolacji i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

          Powiązane artykuły

          choroby dziecięce
          Choroby zakaźne

          10 najczęstszych chorób dziecięcych: jak je rozpoznać i leczyć?

          Dzieci mogą często chorować na różnorodne infekcje ze względu na nie w...

          antybiotyki
          Choroby zakaźne

          Czy antybiotyki są nadal skuteczne? Walka z odpornością bakterii

          Odkrycie antybiotyków zrewolucjonizowało medycynę i pozwoliło uratować życie wielu osób przez skuteczne...

          Choroby zakaźne

          Choroby zakaźne w środowisku pracy: jak zapewnić bezpieczeństwo?

          Właściciele firm i pracownicy powinni być świadomi ryzyka związanego z chorobami zakaźnymi,...

          Choroby zakaźne

          Sepsa: jak rozpoznać i skutecznie leczyć zakażenie krwi?

          Sepsa, określana przez niektórych ludzi jako zakażenie krwi, to poważny stan, który...