Pandemia COVID-19, wywołana koronawirusem SARS-CoV-2, zrewolucjonizowała nasze codzienne życie, wprowadzając nieoczekiwane wyzwania i ucząc ludzi nowych sposobów funkcjonowania. Jak wygląda aktualna sytuacja związana z COVID-19? Jakie są statystyki dotyczące zachorowań? W tym artykule przedstawimy najnowsze informacje o COVID-19 oraz sposoby ochrony przed zakażeniem.
Najnowsze informacje o COVID-19
Pierwsze szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 zastosowano w Polsce pod koniec grudnia 2020 roku. Od tamtej pory szczepieniom poddały się niemal 23 miliony Polaków (dane z dnia 1.09.2023). Wraz z początkiem wybuchu pandemii naukowcy rozpoczęli prace nad sposobem leczenia pacjentów chorych na COVID-19, jednak nadal nie opracowano skutecznego leku.
Obowiązek kwarantanny i izolacji osób, u których zdiagnozowano lub podejrzewano zakażenie koronawirusem, został zniesiony w dniu 28.03.2022 roku.
Noszenie maseczek ochronnych od 1 lipca 2023 roku nie jest już koniecznością. Obowiązek został zniesiony we wszystkich placówkach publicznych, także w przychodniach lekarskich i szpitalach.
COVID-19 – aktualne statystyki
Koronawirus SARS-CoV-2 dotknął niemal każdego zakątka świata. Obecnie stan pandemii nie obowiązuje, zniesiono go całkowicie 1 lipca 2023 roku.
Aktualne statystyki dotyczące zachorowań i umieralności na skutek zarażenia koronawirusem na terenie Polski (w dniu 1.09.2023):
- liczba zakażeń: 6 519 095
- liczba zgonów: 119 640
- liczba osób, które wyzdrowiały: 5 335 775
Sytuacja nie zmienia się już tak dynamicznie, jak na początku pandemii. Liczba nowych zachorowań oraz zgonów każdego dnia maleje i utrzymuje się na niskim, niemal zerowym, poziomie.
Sposoby ochrony przed zakażeniem koronawirusem
Mimo opanowania sytuacji, zakażenie koronawirusem nadal jest możliwe. Odnotowuje się również przypadki ponownego zachorowania na COVID-19.
Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, warto przestrzegać poniższych zasad:
zachowanie dystansu społecznego – unikaj bliskiego kontaktu z ludźmi, zwłaszcza w miejscach publicznych.
noszenie maseczek – maseczki mogą pomóc w redukcji ryzyka przenoszenia wirusa, zwłaszcza w miejscach publicznych.
Chociaż obowiązek noszenia maseczek został zniesiony, to w sytuacjach zaburzonej odporności organizmu lub zachorowania na infekcje warto stosować maseczki ochronne. To pozwoli ograniczyć ryzyko złapania infekcji oraz rozsiewania chorobotwórczych drobnoustrojów wśród innych osób.
częste mycie rąk – do mycia rąk używaj ciepłej wody z mydłem. Należy myć dłonie przez co najmniej 30 sekund, by pozbyć się z powierzchni skóry drobnoustrojów.
Higiena dłoni jest szczególnie ważna, gdy witasz się z ludźmi przez podanie dłoni oraz korzystasz z transportu miejskiego lub przestrzeni publicznych i dotykasz np. uchwytów w autobusach, drzwi i klamek w galeriach handlowych.
unikanie dotykania twarzy – delikatna, wilgotna śluzówka oczu, ust i nosa jest idealnym miejscem do rozwoju COVID-19 i łatwą do przekroczenia barierą. Pocieranie oczu zabrudzonymi dłońmi lub nieświadome obgryzanie paznokci ułatwiają wirusowi przedostanie się do organizmu.
zasłanianie ust podczas kaszlu i kichania – w ten sposób ograniczasz rozprzestrzenianie chorobotwórczych mikrobów drogą kropelkową. Gdy kichasz, zasłoń twarz łokciem, nie dłońmi.
dezynfekcja powierzchni – regularne czyszczenie powierzchni, które są najczęściej dotykane, pomoże w walce z wirusem COVID-19. Zwróć szczególną uwagę na klamki, uchwyty przy meblach oraz podłogi.
Podsumowanie
COVID-19 to globalne wyzwanie dla nauki, medycyny i służby zdrowia. Dzięki właściwej wiedzy i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa można skutecznie chronić siebie oraz bliskich przed zakażeniem. Zawsze korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji i stosuj się do lokalnych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa.
W treści wykorzystano aktualne dane dostępne na Portalu Gov.pl (https://www.gov.pl/) z dnia 1.09.2023.