Choroby zakaźne wywoływane są przez mikroorganizmy, takie jak wirusy, bakterie i grzyby. Drobnoustroje przenoszone są na wiele różnych sposobów, a ich wpływ na ludzkie zdrowie może się różnić w zależności od gatunku mikroba oraz odporności organizmu człowieka. Oto praktyczny przewodnik, który wesprze Cię w walce z chorobotwórczymi mikroorganizmami oraz umożliwi Ci ochronę przed infekcjami.
Czym są choroby zakaźne?
Różnego rodzaju mikroorganizmy – w kontakcie z ludzkim ciałem – sprawiają, że może dojść do mniej lub bardziej poważnych infekcji zakaźnych w organizmie. Choroby zakaźne mogą rozprzestrzeniać między ludźmi, zwierzętami, drogą powietrzną, kropelkową, przez kontakt z zakażoną wodą. Najczęściej spotykane infekcje to grypa, biegunka czy borelioza.
W jaki sposób przenoszone są choroby zakaźne?
Czy zakaźne choroby mogą brać się z powietrza? Gdzie mogą na nas czyhać groźne dla zdrowia drobnoustroje? Poznaj sposoby przenoszenia chorób zakaźnych i sprawdź, jak ich uniknąć:
- Powietrze
Niektóre infekcje, np. grypa, są przenoszone przez powietrze, zwłaszcza podczas kichania czy kasłania. Zawsze zasłaniaj usta, gdy kaszlesz w towarzystwie, z kolei po wysmarkaniu nosa najbezpieczniej jest umyć ręce tak szybko, jak to możliwe.
Pamiętaj też, by wietrzyć regularnie mieszkanie lub biuro – dzięki temu drobnoustroje pożegnają się z pomieszczeniem, a Ty będziesz mógł oddychać świeższym powietrzem.
- Kontakt bezpośredni
Możliwe jest zarażenie przez bezpośredni kontakt z osobą zainfekowaną, jak w przypadku przeziębienia albo ospy wietrznej.
- Brudna woda
Choroby mogą być również przenoszone przez zanieczyszczoną wodę. Nie pij napojów z tej samej butelki, co Twoi znajomi ani z nieznanych, niesprawdzonych przez sanitariat źródeł wody.
- Zanieczyszczony pokarm
Nawet na owocach i warzywach ze sklepu lub pakowanym hermetycznie mięsie mogą znaleźć się chorobotórcze mikroby.
Owoce i warzywa zawsze umyj pod bieżącą, ciepłą wodą przed zjedzeniem. Z kolei ewentualne drobnoustroje znajdujące się w mięsie można zutylizować przez obróbkę termiczną, czyli smażenie lub gotowanie.
- Zwierzęta domowe i dzikie
Niektóre choroby są przenoszone przez ukąszenia owadów, np. malaria przez komary, borelioza przez kleszcze. Przykładem innych chorób odzwierzęcych jest wścieklizna.
Jak chronić się przed chorobami zakaźnymi?
Choć skutki zarażenia chorobami zakaźnymi mogą być poważne, to w prosty sposób można im zapobiegać. Oto kilka podpowiedzi, jak ustrzec się infekcji zakaźnych:
Dbaj o higienę osobistą
Regularnie myj ręce z ciepłą wodą oraz mydłem. W walce z drobnoustrojami ważna jest także częsta higiena jamy ustnej i szczotkowanie zębów.
Pamiętaj o szczepieniach profilaktycznych
Szczepienia przeciwko różnym chorobom zakaźnym, np. w sezonie grypowym, pozwolą Ci cieszyć się dobrym zdrowiem.
Odżywiaj się z rozwagą
Unikaj spożywania surowego mięsa – zwłaszcza z nieznanych źródeł – i niewłaściwie przechowywanej żywności. Sięgaj po świeżą żywność, owoce i warzywa, orzechy i nasiona, by dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin oraz mikro- i makroelementów.
Zadbaj o czystość w swoim domu
Regularnie sprzątaj i dezynfekuj pomieszczenia w swoim domu lub miejscu pracy.
Unikaj kontaktu z chorymi
Staraj się unikać bliskiego kontaktu z osobami zakażonymi. Gdy nie możesz uniknąć spotkania, pamiętaj o dokładnym umyciu rąk i przewietrzeniu pomieszczenia.
Pamiętaj o zdrowiu i profilaktyce u zwierząt domowych
Zanotuj terminy szczepień swoich pupili oraz skonsultuj z weterynarzem konieczność ewentualnego odrobaczenia zwierząt.
Zachowaj bezpieczeństwo w podróży
Sprawdź, jakie są ryzyka chorób zakaźnych w miejscu, do którego się wybierasz, i zastosuj odpowiednie środki ostrożności. Szczególną uwagę należy przyłożyć do profilaktyki zdrowotnej w rejonach egzotycznych oraz wycieczkach do krajów Trzeciego Świata.
Odwiedziny w niektórych państwach mogą wiązać się z koniecznością wykonania wcześniejszych szczepień i przygotowania organizmu do egzotycznego wyjazdu.
Stosuj środki ostrożności w przypadku epidemii
Śledź wytyczne odnośnie zdrowia publicznego w przypadku lokalnej lub globalnej epidemii.
Co robić, gdy już choroba zakaźna już się pojawi?
Jeśli podejrzewasz, że rozwija się u Ciebie choroba zakaźna i dostrzegasz jej objawy, możliwie jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Wczesne wykrycie zagrożenia i wdrożone leczenie mogą znacznie zwiększyć szanse na powrót do pełni zdrowia.
Choroby zakaźne są nieodzowną częścią naszej codzienności. Mamy do dyspozycji wiele praktycznych kroków, które warto podjąć, aby się przed nimi chronić. Wystarczy zacząć od regularnej higieny osobistej, wdrożyć świadome podejście do podróżowania i odpowiedzialność wobec środowiska domowego, co pozwoli uniknąć chorobotwórczych zagrożeń.