Strona główna Zdrowie Alergie Alergia na zwierzęta: jak żyć z pupilem, jeśli jesteś alergikiem?
Alergie

Alergia na zwierzęta: jak żyć z pupilem, jeśli jesteś alergikiem?

alergia na zwierzęta

Posiadanie zwierząt domowych w przypadku wystąpienia alergii może pobudzać organizm do negatywnych reakcji. Uczulenie na zwierzęta przyjmuje różną formę – przebiega w łagodny sposób i tylko w odpowiedzi na kontakt z jednym gatunkiem czworonoga albo przeciwnie, wywołuje duszności od razu po styczności z pupilem. Mimo to, wielu alergików nie wyobraża sobie życia bez domowego zwierzęcia. Jak mieszkać pod jednym dachem z pupilem i radzić sobie z uczuleniem?

Alergia na zwierzęta – czym dokładnie jest?

Alergia na zwierzęta to odpowiedź układu immunologicznego na białka zawarte m.in. w ślinie i łupieżu zwierzęcym. Gdy osoba wrażliwa na wymienione alergeny wdycha je lub stykają się one ze skórą, układ odpornościowy aktywuje reakcje alergiczne. Najczęściej uczulają koty i psy, lecz pojawiają się także alergie na króliki, konie oraz ptaki (np. papugi, kanarki).

Czy można mieć zwierzę domowe, gdy ma się na nie uczulenie?

Niektóre rasy kotów i psów uważane są za mniej uczulające lub wcale nie wywołują objawów u alergików. Należy mieć na uwadze, że każdy organizm reaguje inaczej i nawet wyselekcjonowane rasy zwierząt będą przyczyniać się u wrażliwych osób do rozwoju alergii.

Za najmniej uczulające uważa się m.in. koty rasy syberyjskiej i bengalskiej oraz psy rasy Basenji i border terrier.

Alergia a zwierzę w domu – jak sobie poradzić?

Nie trzeba od razu rozstawać się z ukochanym pupilem, gdy u pacjenta zdiagnozowano alergię na konkretny gatunek zwierzęcia. Jest to krok ostateczny, jednak wcześniej warto wdrożyć w życie kilka wskazówek, by złagodzić symptomy uczulenia. 

  1. Ograniczony kontakt

Postaraj się ograniczyć kontakt ze zwierzęciem. Unikaj przytulania się do niego i dotykania twarzą sierści pupila. Nie pozwalaj też, by zwierzę wylegiwało się w Twojej sypialni czy spało z Tobą w łóżku.

  1. Częste sprzątanie

Regularne porządki, tj. odkurzanie, mycie podłóg i czyszczenie powierzchni pomoże pozbyć się sierści z otoczenia. Szczególną uwagę poświęć odkurzaniu dywanów oraz częstej wymianie pościeli.

  1. Wietrzenie pomieszczeń

W przypadku alergii bardzo ważne jest częste wietrzenie mieszkania i dopływ świeżego powietrza. Otwieraj okno jak najczęściej w ciągu dnia oraz na kilka minut, zanim położysz się spać.

  1. Dbanie o sierść pupila

Należy wyczesywać psa lub kota regularnie, by ograniczyć ilość fruwającej w powietrzu sierści. Dobrym pomysłem jest czesanie pupila na świeżym powietrzu, np. w ogrodzie lub podczas spaceru, by alergeny nie rozprzestrzeniały się po mieszkaniu.

  1. Oczyszczacze powietrza

Możesz wprowadzić do swojego domu oczyszczacz powietrza, dzięki któremu ilość alergenów znacznie się zmniejszy. Wyspecjalizowane oczyszczacze z filtrami HEPA potrafią usunąć z powietrza nie tylko zarodniki pleśni i kurz, ale też bakterie i sierść zwierząt.

Leczenie alergii na zwierzęta

Gdy mimo wskazówek odczuwasz intensywne reakcje alergiczne, porozmawiaj ze swoim alergologiem o możliwościach leczenia. Nie tylko środki farmakologiczne będą w stanie pomóc – warto rozważyć odczulanie, jeśli nie chcesz stracić kontaktu z pupilem.

Podsumowanie

Wspólne życie alergika i zwierzęcia pod jednym dachem jest możliwe, wymaga jednak odpowiednich działań, by ograniczyć objawy uczulenia. Kluczowe jest utrzymanie czystości w mieszkaniu, wyczesywanie psa lub kota oraz częste wietrzenie pomieszczeń. Konsultacja z alergologiem pozwoli dobrać odpowiedni sposób wyciszania alergii, jak leki antyhistaminowe lub terapia odczulająca.

Powiązane artykuły

Alergie

Jak zapobiegać alergiom u dzieci? 7 sprawdzonych sposobów od ekspertów

W ostatnich latach u coraz większej liczby dzieci diagnozowane są problemy na...

Alergie

Alergie sezonowe: przewodnik po pyłkowym kalendarzu

Sezon pylenia roślin może dla wielu alergików wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami....

Alergie

Jak wybrać odpowiednią poduszkę dla alergika? 5 najlepszych propozycji

Osoby borykające się z różnego typu alergiami mogą poprawić komfort swojego snu...

Alergie

Czy możesz być uodporniony na alergię? Nowoczesne terapie immunologiczne

Każdego dnia człowiek otoczony jest mnóstwem potencjalnie uczulających substancji, jak np. pyłki...