Kurz to jeden z najpowszechniejszych alergenów w mieszkaniach i domach. Może powodować szereg kłopotów zdrowotnych. Dobre wieści są takie, że istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z tym problemem. Czy wiesz, że można skutecznie zredukować objawy alergii na kurz, dbając o czystość powietrza w czterech ścianach? Dowiedz się, jak skutecznie oczyszczać powietrze w domu, by pozbyć się niechcianego kurzu i ograniczyć jego negatywny wpływ na zdrowie.
Roztocza kurzu domowego – główni winowajcy alergii
Alergia to reakcja immunologiczna organizmu na obce cząsteczki, w tym przypadku – na kurz domowy. Kurz może składać się z różnych elementów, m.in. z martwych komórek skóry, sierści zwierząt, pyłków, roztoczy i innych cząsteczek.
Potocznie uczulenie na większość z wymienionych alergenów określa się alergią na kurz, jednak najczęściej winowajcami tego stanu są roztocza kurzu domowego oraz ich odchody. Roztocza to mikroskopijne stworzenia żyjące wśród drobinek kurzu domowego. Żywią się martwymi komórkami skóry i resztkami organicznymi. Zarówno same roztocza, jak i ich ekskrementy, wywołują reakcje alergiczne.
Jak pozbyć się kurzu z domu?
Zanim zaczniemy oczyszczać powietrze, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jak pozbyć się kurzu z domu lub mieszkania. Dzięki temu późniejsze odświeżanie powietrza przyniesie oczekiwane rezultaty i nasze działania nie pójdą na marne.
Sprawdzone metody na walkę z kurzem to:
- systematyczne odkurzanie – najwygodniej jest odkurzać w określone dni tygodnia, by zawsze pamiętać o porządkach. Używaj odkurzacza z filtrem HEPA, który jest w stanie złapać drobne cząsteczki kurzu.
- pamiętaj o myciu podłóg na mokro – pozwoli to skutecznie usunąć kurz z całej podłogi. W ten sposób ewentualne resztki kurzu nie uniosą się w powietrze, na powrót je zanieczyszczając.
- utrzymuj czystość w domu – oprócz odkurzania i mycia podłóg, należy zadbać o czystość wszystkich powierzchni we wnętrzach. Pamiętaj m.in. o wycieraniu kurzu z mebli, wysoko położonych półek, rolet i żaluzji. Nie pomijaj miejsc, które bardzo często są zapomniane podczas sprzątania. To m.in. parapety i okiennice, górna krawędź drzwi, kaloryfery oraz żyrandole i wiszące lampy.
- stosuj oczyszczacze powietrza – urządzenia okażą się szczególnie przydatne w pomieszczeniach, gdzie spędzasz najwięcej czasu, np. w sypialni, salonie lub w pokoju dziecięcym.
- zastanów się nad antyalergicznymi produktami – wiele firm kieruje swoje wyroby do osób z alergią na kurz. Możesz zdecydować się np. na pościel antyalergiczną lub stosować pokrowce ochronne na materace, by roztocza nie namnażały się w Twoim łóżku.
Jak oczyścić powietrze w domu?
Gdy już zadbasz o eliminację kurzu z pomieszczeń, pozostanie jeszcze jedna kwestia do ustalenia. Jak skutecznie zadbać o czyste powietrze w domu? Jest na to kilka sposobów – zastosuj je wszystkie lub wybierz rozwiązania, które najbardziej Ci odpowiadają!
- Oczyszczacze powietrza
Wybierz urządzenie z filtrem HEPA, które jest w stanie usunąć aż 99,97% cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona lub większych. To idealny patent na pozbycie się drobinek kurzu i roztoczy z powietrza, którym oddychasz.
- Rośliny doniczkowe
Niektóre rośliny, np. jak storczyki, aloes i paprotki, są znane ze swoich naturalnych zdolności do oczyszczania powietrza z toksyn i alergenów. Warto umieścić doniczkę z rośliną w sypialni oraz w pokoju dziennym. Oprócz korzyści zdrowotnych, rośliny doniczkowe staną się dekoracją w Twoich wnętrzach.
- Naturalna wentylacja pomieszczeń
Regularne wietrzenie całego mieszkania pozwala na całkowitą wymianę powietrza i pozbycie się fruwającego kurzu. Każdego dnia dbaj o wentylację pomieszczeń, zwłaszcza wieczorami, by podczas snu oddychać świeżym powietrzem, do tego rano, krótko po przebudzeniu, i dodatkowo kilka razy w ciągu doby.
Podsumowanie
Alergia na kurz może być uciążliwa, lecz dzięki odpowiedniej wiedzy i sprytnym patentom skutecznie zredukujesz ilość alergenów w swoim otoczeniu. Pamiętaj o regularnym sprzątaniu domu, dokładnie wycieraj z kurzu wszystkie dekoracje i elementy we wnętrzach, by nigdy więcej kurz nie przeszkadzał Ci oddychać pełną piersią.