Każdego dnia zmagasz się z łuszczącą, mocno przesuszoną cerą? A może masz problem z wypryskami, świeceniem twarzy i zaskórnikami? Poznaj domowe testy, dzięki którym poznasz swój typ skóry. Z odpowiednią wiedzą będziesz wiedzieć, jak pielęgnować cerę i pozbyć się niedoskonałości.
Jakie są typy skóry?
Istnieją cztery główne typy skóry: normalna, tłusta, sucha oraz mieszana. Wyróżnia się także kilka podtypów, jak np. skóra naczynkowa, wrażliwa, ze skłonnością do trądziku, dojrzała. Każdy typ skóry wymaga innego sposobu pielęgnacji.
Skóra normalna
Odpowiednio nawilżona, bez widocznych porów, przebarwień i niedoskonałości – to wyznaczniki skóry normalnej. Cera nie przetłuszcza się, nie ma też skłonności do przesuszania, a jej pielęgnacja nie jest skomplikowana.
W przypadku skóry normalnej najlepiej sprawdzają się delikatne środki myjące, które nie naruszają naturalnej bariery ochronnej. Ważne jest także stosowanie lekkich kremów nawilżających, które utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia cery. Niezbędne są także kremy z filtrem SPF, by chronić skórę przed intensywnym słońcem i zapobiegać powstawaniu przebarwień.
Skóra tłusta
Skóra tłusta produkuje zbyt dużą ilość sebum, co prowadzi do błyszczenia twarzy, zatykania porów skóry, powstawania zaskórników. Zwiększa się także ryzyko rozwoju trądziku przez bakterie bytujące na ludzkiej skórze.
W pielęgnacji skóry tłustej ważne jest stosowanie produktów oczyszczających, dzięki którym można dogłębnie oczyścić pory skóry oraz zredukować ilość wydzielanego sebum. Warto stosować naturalne toniki do przemywania twarzy oraz peelingi złuszczające martwy naskórek i oczyszczające skórę.
Wbrew pozorom skóra tłusta wymaga stosowania kremów nawilżających – utrata nawilżenia sprawia, że organizm produkuje jeszcze więcej substancji natłuszczających, by zapobiec przesuszaniu cery. Należy jednak sięgać po lekkie, beztłuszczowe kremy, które nawilżą skórę, lecz nie zatkają porów.
Skóra sucha
Skóra sucha ma tendencję do łuszczenia, może być szorstka w dotyku. Osoby z tym typem skóry mogą odczuwać napięcie po jej umyciu. Sucha skóra jest zwykle cienka i delikatna, co sprawia, że jest bardziej podatna na podrażnienia.
Pielęgnacja skóry suchej powinna opierać się na stosowaniu łagodnych, kremowych środków myjących, które nie spowodują jeszcze większego przesuszenia. Odżywcze, intensywnie nawilżające kremy oraz naturalne, lekkie oleje roślinne pomogą utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Dla dodatkowej ochrony, szczególnie zimą lub podczas wietrznej pogody, warto stosować kremy ochronne z dodatkiem maseł roślinnych, co pozwoli ochronić skórę przed utratą wilgoci.
Skóra mieszana
Skóra mieszana to kombinacja dwóch lub więcej typów skóry. Najczęściej spotyka się cerę mieszaną, która przetłuszcza się nadmiernie w strefie T (czyli w obszarze czoła, nosa, brody) i pozostaje sucha w pozostałych partiach. Niektóre osoby mogą skarżyć się także na przetłuszczającą się brodę przy jednoczesnych przesuszonych albo podrażnionych policzkach.
W pielęgnacji skóry mieszanej bardzo ważne jest stosowanie delikatnych środków myjących. Strefę T można pielęgnować tonikami na bazie kwasów, które pomagają regulować wydzielanie sebum, z kolei przesuszone partie twarzy wymagają nawilżających kremów i toników. Najlepiej jest stosować różne kosmetyki pielęgnacyjne w poszczególnych obszarach twarzy, aby kompleksowo zadbać o potrzeby swojej skóry.
Skóra wrażliwa
Skóra wrażliwa szybko reaguje na czynniki zewnętrzne, np. zbyt intensywne słońce, zimny wiatr lub twardą wodę. To powoduje zaczerwienienia, pieczenie i swędzenie powierzchni skóry. Osoby o tym typie cery są zwykle bardziej narażone na skórne reakcje alergiczne.
W pielęgnacji skóry wrażliwej najlepiej sprawdzają się hipoalergiczne i bezzapachowe środki myjące. Dzięki nim znacznie zmniejsza się ryzyko powstania podrażnień na skórze. Delikatne kremy nawilżające, o naturalnym składzie i bez dodatków zapachowych, pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji. Należy unikać kosmetyków ze składnikami, które mogą podrażniać cerę lub powodować uczulenie. Przed użyciem nowego produktu najbezpieczniej jest przeprowadzić próbę alergiczną w mało widocznym miejscu na ciele i sprawdzić po kilku godzinach, jak skóra zareagowała na preparat.
Skóra naczyniowa
To jeden z podtypów skóry, który charakteryzuje się m.in. widocznymi i poszerzonymi naczyniami krwionośnymi, skłonnością do podrażnień i powstawania zaczerwienień. Skóra naczyniowa jest bardzo podatna na zmiany temperatury w otoczeniu, stres i ostre przyprawy.
Osoby o tym typie skóry powinny unikać kosmetyków zawierających alkohol i sztuczne barwniki. Warto zrezygnować z silnych, perfumowanych detergentów do prania na rzecz delikatniejszych produktów, które nie podrażniają skóry. Dobrym pomysłem jest stosowanie lekkich kremów do twarzy i dekoltu z wyciągiem z kasztanowca lub winogron – naturalne substancje zawarte w tych roślinach mogą zmniejszać widoczność naczynek krwionośnych.

Skóra dojrzała
Dojrzałą skórę można rozpoznać po utracie jej elastyczności, powstających zmarszczkach oraz opadających kącikach oczu i ust. Cera może stać się również szorstka w dotyku, bywa przesuszona i staje się skłonna do powstawania przebarwień.
Pielęgnacja skóry dojrzałej polega na intensywnym nawilżaniu za pomocą odżywczych kremów. Warto stosować preparaty zawierające takie składniki, jak: retinol, witamina C, witamina E, koenzym Q10, by wspomóc produkcję kolagenu i elastyny. Nie można zapomnieć o ochronie przed słońcem, i to przez cały rok – kremy z filtrami SPF 30 lub więcej pomogą uchronić skórę przed wysuszeniem i przebarwieniami.
Skóra wrażliwa
Wrażliwa cera jest bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Skóra może silnie reagować na zmianę kosmetyków, stres w pracy albo zmiany temperatury (np. podczas wchodzenia z zimniejszego otoczenia do nagrzanych pomieszczeń). Osoby ze skórą wrażliwą szybko się czerwienią, mogą borykać się także z przesuszeniem i łuszczeniem naskórka oraz uczuciem pieczenia.
Skórę wrażliwą należy pielęgnować przy pomocy hipoalergicznych kosmetyków o bezpiecznym i naturalnym składzie. Preparaty nie powinny zawierać substancji zapachowych i alkoholu. Do mycia twarzy warto zastosować delikatne mydła, a do nawilżania – lekkie kremy z pantenolem, aloesem lub rumiankiem.
Skóra trądzikowa
Przetłuszczająca się skóra może przerodzić się w cerę trądzikową, z dużą ilością widocznych zaskórników oraz zmian zapalnych. Skóra może być ponadto narażona na powstawanie blizn potrądzikowych i przebarwień, które trudno rozjaśnić. Cera trądzikowa często powoduje swędzenie, pieczenie lub ból w przypadku zmian ropnych.
Pielęgnacja skóry trądzikowej polega na dokładnym oczyszczaniu delikatnymi preparatami, bez alkoholu i substancji zapachowych. Warto stosować lekkie, nawilżające kremy oraz nakładać punktowo, na zmiany zapalne, kosmetyki o działaniu antybakteryjnym.
Test na typ skóry
Czy znasz swój typ skóry? Wykonaj prosty test i sprawdź, jak najlepiej zadbać o swoją cerę. Do przeprowadzenia testu na typ skóry wystarczy Ci cienka bibułka kosmetyczna. Możesz też użyć chusteczki higienicznej (uprzednio rozdziel ją na cieńsze warstwy).
Jak wykonać test na typ skóry?
Najpierw dokładnie oczyść twarz delikatnym środkiem myjącym i osusz skórę. Odczekaj mniej więcej godzinę i nie stosuj w tym czasie żadnych kosmetyków. Następnie przyłóż bibułkę do różnych partii twarzy – czoła, nosa, policzków i brody.
Na podstawie ilości tłustych plam na bibułce ocenia się typ skóry:
- jeżeli bibułka jest sucha, prawdopodobnie masz skórę suchą;
- jeśli na bibułce pojawiają się tłuste plamy na całej powierzchni, możesz mieć skórę tłustą;
- jeżeli tłuste plamy występują tylko w strefie T, może to wskazywać na skórę mieszaną;
- jeśli bibułka jest czysta, a Ty nie odczuwasz napięcia skóry, prawdopodobnie masz skórę normalną.
Podsumowanie
Główne typy skóry to: tłusta, normalna, mieszana i sucha, rozróżniane są także podtypy cery, jak trądzikowa, naczyniowa czy wrażliwa. Użyj bibułki i przeprowadź prosty test, by poznać swój typ skóry. Dzięki temu lepiej zadbasz o swoją cerę i dostarczysz jej tego, czego najbardziej potrzebuje. W przypadku skóry suchej lub wrażliwej pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu oraz odżywieniu. Skóra tłusta i trądzikowa wymaga z kolei codziennego oczyszczania, a wrażliwa i mieszana – odżywczych i antyalergicznych kosmetyków.