Strona główna Zdrowie Alergie Jak zapobiegać alergiom u dzieci? 7 sprawdzonych sposobów od ekspertów
Alergie

Jak zapobiegać alergiom u dzieci? 7 sprawdzonych sposobów od ekspertów

W ostatnich latach u coraz większej liczby dzieci diagnozowane są problemy na tle alergicznym. Nie każdego uczulenia da się uniknąć, jednak istnieją sposoby na to, by zminimalizować ryzyko rozwoju alergii. Poznaj 7 sprawdzonych metod od ekspertów na to, jak zapobiegać alergiom u najmłodszych.

7 sposobów jak zapobiegać alergiom u dzieci

Na rozwój alergii mają wpływ głównie czynniki genetyczne. Ryzyko pojawienia się uczuleń zwiększa się u dzieci, które przyszły na świat przez cięcie cesarskie lub mają rodziców-alergików. Istnieją jednak sposoby na to, by ograniczyć rozwój uczuleń u pociechy.

Zdrowie przyszłej mamy

Zdrowie dziecka w dużej mierze zależy od stanu zdrowia przyszłej mamy. Kobiety planujące ciążę lub oczekujące przyjścia pociechy na świat powinny mieć urozmaiconą dietę, bogatą w świeże owoce i warzywa. Nie można zapomnieć o dobrej jakości pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Wszelkie niedobory witamin i minerałów u przyszłej matki mogą niekorzystnie odbić się na niemowlęciu, a unikanie potencjalnie alergizujących pokarmów nie chroni rozwijającego się dziecka przed uczuleniami.

Karmienie piersią

Badania wykazują, że dzieci karmione piersią przez okres ok. 4 do 6 miesięcy od momentu przyjścia na świat mają lepiej wykształcony układ odpornościowy. Modyfikowane mleko nie jest w stanie zastąpić naturalnego mleka matki, a to właśnie w nim znajduje się wiele przeciwciał i ma ono najlepszy skład.

Urozmaicona dieta matki karmiącej

Jeżeli dziecko jest na etapie karmienia piersią, to dieta matki nie może być uboga w wartościowe produkty. Nawet gdy pociecha znajduje się w grupie ryzyka i może się u niej rozwinąć uczulenie, to unikanie potencjalnych alergenów nie daje gwarancji, że alergia u dziecka się nie pojawi.

Wprowadzanie pokarmów alergizujących

Podawanie dziecku pokarmów potencjalnie alergizujących, takich jak orzechy czy jaja, powinno odbywać się stopniowo i pod kontrolą. Należy obserwować pociechę, czy po spożyciu nowego produktu pojawia się wysypka lub bóle brzucha. Warto uważać także na mleko zastępcze zawierające soję – jest ona popularnym alergenem i również u małych dzieci może wywołać niepokojące objawy.

Unikanie alergenów w otoczeniu

To podstawowa zasada zapobiegania alergiom. Jeżeli u dziecka rozpoznano pierwsze problemy na tle alergicznym i znane są konkretne alergeny wpływające na zdrowie pociechy, należy jak najbardziej ograniczyć kontakt z nimi. Przykładowo, przy alergii na pyłki warto pozostawiać okna zamknięte podczas wysokiego stężenia pyłków w powietrzu i wietrzyć mieszkanie o innych porach dnia. Pomocne okazują się także oczyszczacze powietrza. W przypadku alergii na sierść nie wolno dopuszczać zwierząt do sypialni dziecka.

Czystość w domu

Regularne sprzątanie kurzu z szafek, żyrandoli i podłóg pomoże pozbyć się z otoczenia roztoczy. Dobrze jest zrezygnować z dywanów, często prać zasłony, firany i koce. Używanie filtrów powietrza z systemem HEPA może pomóc w ograniczeniu stężenia alergenów w domu.

Unikanie dymu tytoniowego

Dym tytoniowy jest szkodliwy nie tylko dla pociech z alergiami. Zapewnienie dziecku środowiska wolnego od dymu tytoniowego jest ważne dla jego ogólnego rozwoju i zdrowia. Maluchy, które są narażone na działanie dymu z papierosów, stają się bardziej podatne na wystąpienie problemów na tle alergicznym.

Podsumowanie

Powyższe metody mogą znacząco przyczynić się do ochrony dziecka przed rozwojem alergii. Nawet pociechy z grup ryzyka – gdy rodzice zapewnią maluchowi odpowiednie warunki – będą cieszyć się dobrym zdrowiem i unikną uczuleń. W przypadku maluchów, które już borykają się z objawami alergii, opiekunowie mogą zadbać m.in. o czystość w domu i wykorzystać oczyszczacze powietrza. Wszelkie wątpliwości należy konsultować z pediatrą lub alergologiem dziecięcym, by dopasować sposoby profilaktyki do potrzeb i stanu zdrowia pociechy.

Powiązane artykuły

Alergie

Alergie sezonowe: przewodnik po pyłkowym kalendarzu

Sezon pylenia roślin może dla wielu alergików wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami....

Alergie

Jak wybrać odpowiednią poduszkę dla alergika? 5 najlepszych propozycji

Osoby borykające się z różnego typu alergiami mogą poprawić komfort swojego snu...

Alergie

Czy możesz być uodporniony na alergię? Nowoczesne terapie immunologiczne

Każdego dnia człowiek otoczony jest mnóstwem potencjalnie uczulających substancji, jak np. pyłki...

Alergie

Alergia na pleśnie: jak wykryć i eliminować zagrożenie w domu?

Pleśń występująca we wnętrzach może być przyczyną bólu głowy, kataru siennego, łzawiących...