Sezon pylenia roślin może dla wielu alergików wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Najczęściej sezonowe alergie objawiają się katarem siennym, zapaleniem spojówek czy ciągłym kichaniem. Osoby z alergiami mogą korzystać z kalendarza pylenia roślin, by przygotować się na pogorszenie samopoczucia lub starać się zmniejszyć uporczywe symptomy uczulenia.
Czym są alergie sezonowe?
Alergie sezonowe wynikają z reakcji organizmu na pyłki roślin, które występują w dużych ilościach w określonych porach roku. Zwykle szczyt pylenia roślin, takich jak drzewa, krzewy, trawy i chwasty, przypada na wiosnę i lato. Wtedy też objawy alergii sezonowych mogą być najbardziej dokuczliwe. Układ odpornościowy alergików reaguje na obecność pyłków w powietrzu i traktuje je jak zagrożenie, na skutek czego osoby uczulone mogą kichać, mają zatkany nos, katar sienny, łzawiące i swędzące oczy.
Kiedy pylenie roślin się nasila?
Wypuszczanie pyłków przez rośliny nasila się głównie pod wpływem:
- wyższych temperatur – więcej ciepła i wyższe temperatury dobowe, zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim, przyspieszają rozwój i kwitnienie roślin, a to prowadzi do wzmożonego pylenia;
- wiatru i suchego powietrza – brak opadów i wiatr sprzyjają rozprzestrzenianiu się pyłków. W suche dni, gdy wilgotność powietrza jest niewielka, zwiększa się stężenie pyłków;
- dużej ilości słońca – duża ilość naturalnego światła stymuluje procesy biologiczne roślin, w tym produkcję i uwalnianie pyłków;
- podczas poranków – wiele roślin uwalnia duże ilości pyłków zwłaszcza w godzinach porannych.
Kalendarz pylenia roślin
- Styczeń – luty
Zazwyczaj jest to okres wegetacji dla większości roślin w strefach umiarkowanych. W cieplejszych regionach mogą pylić niektóre gatunki drzew, takie jak leszczyna czy olcha.
- Marzec
Wraz z wiosną rozpoczyna się okres pylenia wielu drzew. Najbardziej aktywne w tym czasie są leszczyna, olcha i brzoza, które mogą powodować pierwsze objawy sezonowych alergii.
- Kwiecień
Wzrasta intensywność pylenia roślin, zwłaszcza gatunków drzew: brzozy, jesionu oraz dębu. Osoby uczulone na pyłki brzozy mogą odczuwać szczególnie uporczywe dolegliwości.
- Maj
W dalszym ciągu drzewa, jak dąb i jesion, wypuszczają pyłki. Zaczyna się również sezon pylenia traw m.in. z gatunków Lolium, Festuca.
- Czerwiec
To szczyt sezonu pylenia traw. Również niektóre drzewa, takie jak lipa, mogą nadal pylić.
- Lipiec
Podczas lipca nadal intensywnie pylą różne gatunki traw. Dodatkowo w niektórych regionach zaczynają pylić chwasty, np. bylica.
- Sierpień
W okresie letnim pylą głównie chwasty, zwłaszcza bylica i ambrozja. Pylenie traw zaczyna stopniowo słabnąć.
- Wrzesień
W dalszym ciągu jest to sezon pylenia chwastów, m.in. ambrozji, bylicy, szczawiu, pokrzywy.
- Październik
Stopniowo zmniejsza się intensywność pylenia wielu gatunków roślin. W cieplejszych regionach niektóre chwasty, jak bylica i szczaw, mogą nadal pylić.
- Listopad – grudzień
Późna jesień i początek zimy to zazwyczaj okres wegetacji dla większości roślin w strefach umiarkowanych.
Powyższy kalendarz jest przykładowy, nie zostały w nim przedstawione okresy pylenia wszystkich potencjalnie uczulających roślin. Ponadto, dokładny sezon kwitnienia danego gatunku może się różnić w zależności od warunków środowiskowych i klimatu.
Jak radzić sobie z alergiami sezonowymi?
Warto regularnie śledzić prognozy pylenia roślin i unikać długiego pobytu na świeżym powietrzu lub w miejscach występowania uczulających roślin, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii.
Dobrym pomysłem będzie konsultacja z lekarzem alergologiem przed sezonem pylenia roślin. Specjalista doradzi najlepsze sposoby na łagodzenie skutków alergii, jak np. leki antyhistaminowe, spraye do nosa i krople do oczu.
Należy unikać długiego przebywania na zewnątrz czy ćwiczeń na świeżym powietrzu w dniach o wysokim stężeniu pyłków w powietrzu.
Podsumowanie
Zapoznanie się z kalendarzem pylenia roślin może wspomóc alergików w zapobieganiu nieprzyjemnym dolegliwościom, jak katar sienny czy łzawiące oczy. Warto znać okresy pylenia gatunków, które wywołują u nas reakcje alergiczne, a także stosować odpowiednie środki zaradcze, jak leki antyhistaminowe i ograniczenie ekspozycji na alergeny. Dzięki temu osoby uczulone na pyłki będą cieszyć się lepszym samopoczuciem.