Alergia, uczulenie to nadmierna reakcja organizmu na obce, występujące w środowisku substancje. Dla niektórych oznacza jedynie chwilowe kichanie wiosną, dla innych może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Alergeny są wszędzie: w powietrzu, jedzeniu, a nawet na ubraniach, które nosimy. Aby skutecznie unikać niechcianych objawów alergii, warto poznać najczęstsze źródła alergenów i dowiedzieć się, jak się przed nimi chronić. Zapraszamy do lektury.
TOP 10 najpopularniejszych alergenów
Poniżej przedstawiamy 10 najbardziej popularnych alergenów, powodujących uczulenie. Wyjaśniamy też, w jaki sposób z nimi walczyć.
Pyłki roślin
Pierwsze ciepłe dni wiosny? Dla wielu to czas kichania. Pyłki kwiatów, drzew i traw to jedne z najbardziej powszechnych alergenów.
Aby chronić się przed alergią na pyłki, sprawdzaj intensywność pylenia w danym dniu i, jeśli to możliwe, unikaj przebywania na zewnątrz w dniach o wysokim stężeniu pyłków. Oczyszczacze powietrza mogą pomóc w utrzymaniu czystości powietrza wewnątrz pomieszczeń.
Sierść zwierząt
Nie tylko sierść jest problemem. Naskórek, ślina czy mocz zwierząt również mogą być alergenami.
Jak się przed tym chronić? Jeżeli to możliwe, ogranicz kontakt z alergenem. Jeśli wiesz, że Twoje dziecko lub inny członek rodziny zmaga się z uczuleniem na konkretny rodzaj sierści, nie decyduj się na adopcję zwierzaka. W przypadku, gdy już masz pupila, pomyśl o odczulaniu, czyli immunoterapii, która przeprowadzana jest w gabinecie alergologicznym. Tylko w ten sposób skutecznie uchronisz siebie lub bliskich przed skutkami alergii na sierść.
Pokarmy
Od orzechów po owoce morza, alergie pokarmowe mogą być bardzo niebezpieczne i powodować choroby żołądka lub brzucha, a nawet doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.
Jak się przed tym chronić? Uważnie czytaj składy produktów. Jeśli spożywasz posiłki w restauracji, poproś o skład potraw lub zapytaj o to kelnera. Nie lekceważ objawów.
Pleśń
W wilgotnych miejscach, w piwnicach, na starym jedzeniu – pleśnie mogą rosnąć prawie wszędzie.
Jak się przed tym chronić? Utrzymuj suchą atmosferę w domu, używaj oczyszczaczy powietrza i regularnie czyść powierzchnie. Warto zdecydować się na montaż, np. rekuperatora.
Użądlenia owadów
Dla niektórych, jad owadów, jak pszczół czy os, może wywołać poważne reakcje alergiczne, np. wstrząs anafilaktyczny.
Jak się przed tym chronić? Noś ubranie zakrywające ciało i unikaj gwałtownych ruchów w pobliżu owadów.
Lateks
Często spotykany w rękawiczkach medycznych czy balonach.
Jak się przed tym chronić? Wybieraj produkty bezlateksowe, jeśli masz na niego uczulenie.
Leki
Reakcje na leki, jak penicylina, mogą być różnorodne.
Aby się uchronić przed skutkami ubocznymi, zawsze informuj lekarza o swojej historii alergii i czytaj ulotki leków.
Chemikalia
Od kosmetyków po środki czystości – chemikalia mogą być wszędzie.
Jak się przed tym chronić? Wybieraj produkty hipoalergiczne i testuj je przed użyciem.
Pyłki traw
Często są przyczyną alergii sezonowej.
Podobnie jak w przypadku innych pyłków – unikaj przebywania na zewnątrz w dniach o wysokim stężeniu, a także zakładaj okulary i maskę.
Podsumowanie
Nieleczona i ignorowana alergia może mieć poważne skutki zdrowotne, np. doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Dzięki rozpoznawaniu potencjalnych zagrożeń i stosowaniu odpowiednich środków ostrożności, można znacząco poprawić komfort życia alergika. Osoby, którym alergia mocno dokucza, powinny zdecydować się na odczulanie u specjalisty.