Przebodźcowanie, przetworzona żywność czy nadmierny stres to tylko kilka z czynników, które mogą być przyczyną rozwijających się problemów ze zdrowiem w dzisiejszych czasach. Nawet osoby, które przez całe życie cieszyły się dobrym samopoczuciem, nagle zaczynają doświadczać objawów alergii, jak katar sienny, suche lub łzawiące oczy, wysypki na ciele lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Krążące na temat uczuleń informacje nie zawsze są prawdziwe. Poznaj 7 mitów na temat alergii i nie daj się wprowadzić w błąd!
Mity na temat alergii
Mit nr 1. Jeśli nikt w rodzinie nie ma alergii, to nie jestem w grupie ryzyka.
Fakt: Predyspozycje genetyczne i występowanie alergii u rodziców lub rodzeństwa może być informacją o podwyższonym ryzyku rozwoju uczuleń. Jednak coraz więcej osób doświadcza objawów alergii, nawet gdy w rodzinie nikt na nic nie chorował.
Mit nr 2. Alergia na kota to alergia na sierść kota.
Fakt: W rzeczywistości alergeny znajdują się w złuszczonym naskórku zwierząt oraz w ich ślinie i znajdują się na sierści pupila. Ponadto, odchody roztoczy żywiących się np. sierścią lub łupieżem zwierząt także są przyczyną reakcji alergicznych.
Mit nr 3. Dorosłe osoby nie rozwijają nowych alergii.
Fakt: Alergie mogą pojawić się w każdym wieku, niezależnie od tego, czy osoba była wcześniej na coś uczulona, czy nie. Rozwój reakcji alergicznych bywa wynikiem długotrwałego narażenia na szkodliwe substancje chemiczne, często współistnieje z innymi chorobami autoimmunologicznymi (np. chorobą Hashimoto), ale coraz częściej wiąże się ich obecność również z chronicznym stresem.
Mit nr 4. Alergie pokarmowe zawsze są reakcją natychmiastową.
Fakt: Nie zawsze alergia da o sobie znać od razu po zjedzeniu danego produktu. Owszem, niektóre alergie pokarmowe objawiają się niemal od razu po spożyciu alergenu (np. jako opuchlizna języka i gardła, duszności, anafilaksja), lecz wiele reakcji pojawia się dopiero po kilku godzinach (np. wysypka w różnych miejscach na ciele, silne bóle brzucha).
Mit nr 5. Jeśli jesteś uczulony na jeden produkt lub gatunek rośliny, musisz unikać wszystkich pokrewnych.
Fakt: To zależy od konkretnego przypadku. Alergia na pyłki traw nie wywołuje objawów, gdy osoba uczulona będzie wystawiona na działanie pyłków drzew czy krzewów. Choć w niektórych sytuacjach może dojść do pojawienia się alergii krzyżowych, nie jest to jednoznaczne z tym, że organizm będzie reagować uczuleniem na wszystkie pokrewne produkty czy substancje.
Mit nr 6. Alergia to tylko przejściowy problem dzieciństwa.
Fakt: Zdarza się, że alergia u dzieci – wraz z wiekiem – przebiega coraz łagodniej lub niemal zanika. Nie jest to jednak regułą i wiele pociech musi radzić sobie z alergiami również w dorosłym życiu.
Mit nr 7. Alergie i nietolerancje pokarmowe to samo.
Fakt: Są to odrębne problemy zdrowotne. Alergia pokarmowa to reakcja immunologiczna na białko zawarte w jedzeniu. Natomiast nietolerancja pokarmowa nie jest wywołana przez reakcję immunologiczną organizmu, a wynika z problemów podczas trawienia konkretnych składników pożywienia (np. laktozy zawartej w mleku).
Podsumowanie
Wiele nieprawdziwych informacji krążących na temat alergii może wprowadzać pacjentów w błąd. Należy korzystać z wiarygodnych źródeł informacji, np. badań naukowych, i zasięgnąć porady u lekarzy specjalizujących się w dziedzinie alergologii. Warto weryfikować informacje na temat alergii, by uniknąć sytuacji, które mogłyby zagrażać życiu i zdrowiu pacjenta.