Dzieci mogą często chorować na różnorodne infekcje ze względu na nie w pełni rozwinięty system immunologiczny. Jakie choroby zakaźne zagrażają pociechom? Poznaj 10 najpopularniejszych chorób dziecięcych oraz dowiedz się, jak je zdiagnozować i wyleczyć.
10 najczęstszych chorób dziecięcych
Ospa wietrzna
Ospa wietrzna charakteryzuje się swędzącą, czerwoną wysypką skórną. Pojawia się również gorączka i ogólne zmęczenie. Jest to choroba wysoce zaraźliwa, wywołana przez wirus ospy wietrznej i półpaśca. Szczepienie jest najlepszą metodą zapobiegania infekcji.
Odra
Objawami odry jest m.in. wysoka gorączka, katar, kaszel, zapalenie spojówek i czerwona wysypka na całym ciele. Odra jest wywoływana jest przez wirusy. Szczepienie MMR to skuteczny środek zapobiegający chorobie.
Szkarlatyna
Nagłe pojawienie się wysokiej gorączki, ból gardła, wysypka o jasnoczerwonym zabarwieniu to charakterystyczne objawy szkarlatyny. Chorobę wywołują bakterie Streptococcus pyogenes. W przypadku infekcji bakteryjnej konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii, by zapobiec powikłaniom zdrowotnym.
Krztusiec
Krztusiec wywołuje u dzieci długotrwały, męczący kaszel, co może prowadzić do wymiotów i fizycznego wyczerpania. Jest to bakteryjna infekcja dróg oddechowych, jednak możliwe jest zaszczepienie się na tę chorobę. W przypadku zachorowania należy wdrożyć leczenie antybiotykami.
Trzydniówka
Tzw. trzydniówka to wysoka gorączka trwająca około 3-4 dni, towarzyszy jej zwykle ból gardła. Po ustąpieniu wysokiej temperatury pojawia się różowa wysypka na ciele. Jest to choroba wirusowa, którą leczy się objawowo m.in. przez zbijanie gorączki i stosowanie środków przeciwbólowych.
Infekcje ucha środkowego
U dzieci obserwuje się także infekcje ucha środkowego. Niepokojące symptomy to silny ból ucha, płaczliwość, problemy ze snem, gorączka i wysięk z ucha. Zakażenia mogą być wywołane przez bakterie lub wirusy. Jeżeli przyczyną choroby są bakterie, lekarz zaleci stosowanie antybiotyków.
Astma dziecięca
Świszczący oddech, napady kaszlu i duszności (szczególnie w nocy lub wcześnie rano) mogą wskazywać na astmę dziecięcą. Jest to przewlekła choroba dróg oddechowych, w której dochodzi do zwężenia oskrzeli i powstania stanu zapalnego.
Zapalenie gardła
Ból gardła, trudności w przełykaniu jedzenia, gorączka i powiększone węzły chłonne w obrębie szyi to objawy charakterystyczne dla zapalenia gardła. Infekcja może być spowodowana przez wirusy bądź bakterie.
Różyczka
Różyczka objawia się niewysoką gorączką, powiększonymi węzłami chłonnymi oraz wysypką skórną wyglądającą jak drobne plamki. To choroba wirusowa, której można uniknąć dzięki szczepieniom ochronnym.
Rotawirus
Nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty, wodnista biegunka, gorączka, bóle brzucha to główne objawy zakażenia rotawirusami. Infekcja może prowadzić do znacznego odwodnienia organizmu, co jest niebezpieczne w przypadku niemowląt i małych dzieci.
Diagnozowanie chorób dziecięcych
Lekarz pediatra może rozpoznać chorobę u dziecka na podstawie wywiadu z rodzicem lub opiekunem oraz poprzez badanie internistyczne. Jeżeli jest to konieczne, specjalista zleci dodatkowe badania, np.:
- badanie krwi lub moczu,
- badania obrazowe, takie jak USG i RTG,
- badania mikrobiologiczne (pozwalają na wykrycie obecności konkretnych patogenów).
Jak leczyć choroby dziecięce?
W przypadku infekcji wirusowych, jak ospa wietrzna, odra, gorączka trzydniowa lub zakażenie rotawirusem, leczenie jest głównie objawowe. Dziecko powinno dużo odpoczywać, przyjmować dużo płynów i jeść lekkie posiłki. Lekarz może przepisać także leki przeciwwirusowe.
Wysypki wywołane przez infekcje można łagodzić przez stosowanie maści i kremów. Warto zapytać pediatrę o najlepsze w danej sytuacji środki farmakologiczne.
Infekcje bakteryjne, np. szkarlatynę, krztusiec lub bakteryjne zapalenie gardła, wymagają stosowania antybiotyków, aby zapobiec powikłaniom. Mały pacjent powinien pić dużo płynów i odpoczywać.
Zainfekowane dziecko może przyjmować także – według zaleceń lekarza – leki obniżające gorączkę i zmniejszające ból stawów, mięśni czy gardła.
Podsumowanie
Znajomość objawów najpopularniejszych chorób dziecięcych może pomóc rodzicom i opiekunom szybko zareagować, gdy pociecha poczuje się gorzej. Konieczna jest wizyta u lekarza pediatry, aby prawidłowo zdiagnozować chorobę i opracować plan leczenia małego pacjenta. Leczenie infekcji wirusowych opiera się głównie na łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości, z kolei choroby wywołane bakteriami wymagają wdrożenia antybiotykoterapii.