Dietetyk należy do zawodów medycznych – z tego względu wiele osób zastanawia się, czy można skorzystać z konsultacji żywieniowych bezpłatnie, w ramach refundacji NFZ. Niestety tylko nieliczne poradnie chorób metabolicznych oraz poradnie diabetologiczne mają dodatkowo dietetyka. Większość pacjentów zdana jest na konsultacje w prywatnych gabinetach.

We Wrocławiu z bezpłatnych usług dietetyka mogą skorzystać pacjenci poradni diabetologicznej na ul. Dobrzyńskiej 21/23. Aby skorzystać z porady żywieniowej, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty, który wystawi skierowanie do poradni diabetologicznej. Następnie zgłosić się do niej ze skierowaniem na wyznaczenie terminu konsultacji. Na wizytę należy przyjść z aktualnymi wynikami badań – najczęściej wymagany jest wynik glukozy na czczo, lipidogram oraz wyniki badań krwi i moczu.

Drugim miejscem jest Centrum Edukacji Diabetyków na ul. Biskupiej 11. Oprócz konsultacji dietetycznych odbywają się tam warsztaty edukacyjne dla diabetyków oraz turnusy szkoleniowe i konferencje. Jest również możliwość wypożyczenia glukometru. Miejsce to nie ma jednak nic wspólnego z NFZ. Jest finansowane przez firmy farmaceutyczne ROCHE i SANOFI-AVENTIS. Jeśli jesteś osobą chorą na cukrzyce lub bliskim takiej osoby – możesz zgłosić się bez skierowania codziennie w godzinach 11-18.

Co z pacjentami z otyłością i innymi chorobami dietozależnymi?

Teoretycznie dla takich osób przeznaczone są poradnie chorób metabolicznych. Do tej pory jedyna taka poradnia znajdowała się na ul. Dobrzyńskiej, została jednak zlikwidowana. Dlatego pacjenci z innymi schorzeniami mają do dyspozycji prywatne gabinety dietetyczne.

Dlaczego tak trudno znaleźć dietetyka na NFZ?

Zawód dietetyka nie jest uregulowany prawnie – oznacza to, że nie ma dokładnych wytycznych kto może, a kto nie może nazywać się dietetykiem. Tytuł ten może przypisać sobie zarówno absolwent 5-letnich studiów wyższych, jak i osoba, która ukończyła kilkutygodniowy kurs z podstaw żywienia człowieka. Z tego względu tak ważne jest, aby przed wybraniem specjalisty upewnić się co do jego kompetencji. Najlepiej zapytać o to wprost, aby mieć pewność, że mamy do czynienia z wykształconym specjalistą – chodzi przecież o nasze zdrowie ;)

Na chwilę obecną nie zapowiada się na unormowanie kwestii prawnych w zawodzie dietetyka, choć na pewno pozwoliłoby to na zwiększenie możliwości wprowadzenia bezpłatnych porad dietetycznych. Dyskusje na ten temat nie mają końca. Z jednej strony pozwoliłoby to na zwiększenie dostępności porad żywieniowych, z drugiej – istnieje obawa o to, kto udzielałby takich świadczeń. To również nie jest uregulowane – mógłby być to niekoniecznie dietetyk ale na przykład pielęgniarka lub położna. Istnieje tu zagrożenie, że wiedza i doświadczenie niewykwalifikowanych osób mogą być niewystarczające, szczególnie jeśli chodzi o pacjentów ze skomplikowanymi jednostkami chorobowymi.

Czy jakość usług refundowanych jest taka sama w porównaniu do prywatnych?

Główną różnicą jest to, że od dietetyka na NFZ rzadko kiedy udaje się uzyskać jadłospis z przepisami czy propozycjami posiłków. W gabinecie otrzymasz poradę żywieniową i zalecenia oraz potrzebne szkolenie, np. z obliczania wymienników węglowodanowych i samokontroli cukrzycy. Przygotowanie planu dla każdego pacjenta poradni np. diabetologicznej zajęłoby zbyt dużo czasu, dlatego w tej kwestii pacjent zdany jest na siebie.

Trudno również o stały kontakt z dietetykiem, np. w sytuacji, gdy zmienia się np. nasza sytuacja zdrowotna lub pojawia się problem z realizacją planu. Dlatego jeśli potrzebujesz indywidualnej obsługi i stałego kontaktu ze swoim dietetykiem – warto zainwestować w wizytę w gabinecie prywatnym.

Jeśli macie swoje zdanie na ten temat – koniecznie dajcie znać, jestem ciekawa Waszych opinii!
A jeśli znacie jeszcze jakieś placówki, w których można skorzystać z bezpłatnych konsultacji żywieniowych, piszcie na adres dietetyk@light-life.pl – chętnie zweryfikuję i dodam do listy ;)

Jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z mojej pomocy w kwestii odżywiania i wypracowania nowych nawyków żywieniowych, wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń: 511 051 045.